Fizička aktivnost kao odbrana protiv stresa

Izvor: S media, 28.Feb.2010, 18:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fizička aktivnost kao odbrana protiv stresa

Nakon što je način života pošao u nekom nepovratnom smeru, prema stresu, prekomernoj težini, nezadovoljstvu izgledom... pojavio se i odgovor na tako nešto.

Oni koji žele imati veću mišičnu masu najčešće biraju teretane i vežbe sa tegovima, za razliku od onih koji imaju problema sa prekomernom težinom. Takvi biraju vežbe koje im odgovaraju za skidanje potkožnih masnih naslaga. Još uvek vredi neko nepisano pravilo da je teretana za muškarce, a aerobik za žene. >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << To je sasvim pogrešno mišljenje. Izbor vrste fizičkih aktivnosti je individualan i zavisi od ciljeva. Nije tačno da u teretanu idu oni koji žele povećati mišićnu masu, pravilnim odabirom vežbi tu se može i smršati.

Iako se preporučuje bavljenje sportom dva puta nedeljno, poslednja istraživanja pokazuju da je bolje šest puta nedeljno vežbati. Naime, češćim vežbanjem organizam lakše stvara navike na određene aktivnosti, pa je fizička spremnost veća. Za one koji tek počinju da vežbaju važi pravilo da treba ići polako i vremenom povećavati količinu vežbi.

Osim estetskog, ne treba zanemariti ni zdravstveni uticaj vežbanja. Fizička aktivnost ne deluje samo na na mišiće nego i na kosti. To usporava pojavu osteoporoze. Vežbanje pozitno utiče na srčanožilni i dišni sistem, i time preventivno sprečava pojavu mnogih bolesti današnjice.

Za povoljne rezultate su pre svega potrebni pravilno planirani programi vežbanja, adekvatna prehrana, stručna pomoč i naravno, vlastiti trud koji ništa ne može nadomestiti.

Prvi rezultati vežbanja na telu se mogu uočiti nakon tri do četiri meseca, ali je psihološki učinak mnogo brži. Već nakon prvih sedam dana vežbanja se osoba oseća zadovoljnije i odmornije.

Izvor: cromoda.com

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.