Izvor: Politika, 13.Avg.2011, 23:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dođu u šest grupa, odu kao jedna
Sedamdesetak tinejdžera iz bivših jugoslovenskih republika, osim „basketaških” finti u kampu na Fruškoj gori nauči i neke životne lekcije
Sedamdesetak tinejdžera iz svih bivših jugoslovenskih republika rastalo se juče na Fruškoj gori posle osmodnevnog druženja. Četvrtu godinu za redom sportsko humanitarna organizacija „Plej” iz Novog Sada organizovala je letnji kamp na Letenci. Šta su naučili na terenu, kamperi su pokazali prekjuče u nizu okršaja između >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << dva koša, uključujući i utakmicu protiv tima američke ambasade. Neke druge lekcije biće im od koristi za ceo život.
Kamp „Došao sam da igram” ima za cilj da poboljša kvalitet života mladih iz regiona i promoviše vrednosti kao što su zdrav život, fer-plej, tolerancija i poštovanje različitosti, o čemu uče na predavanjima i radionicama između treninga.
Suština je da, kako kaže direktor „Pleja” Mihajlo Delić, i sam bivši košarkaš, svake godine dođe šest grupa ljudi, a odu kao jedna.
Ambasadorka SAD u Beogradu Meri Vorlik obišla je kamp i istakla da je to jedan od najboljih primera kako treba raditi sa mladima i ulagati u budućnost.
„Na primeru svoje porodice vidim da je bavljenje sportom važno za razvijanje samopouzdanja i povezivanje sa drugima. Takođe je jako važno za razvijanje pravih vrednosti i vama mladima će biti od koristi čime god se budete bavili. Vi ste budući lideri i veze koje stvarate ovde biće veoma važne za budućnost regiona”, rekla je Meri Vorlik.
Revijalna utakmica koju polaznici tradicionalno svake godine igraju protiv tima ambasade SAD, inače glavnog pokrovitelja, bila je posvećena sećanju na tragično stradalog trenera Novosađanina Nemanju Danilovića.
Usledio je „obračun”između devojaka, kojima nije falilo žara ni na terenu ni u navijanju.
Utisci kampera pokazuju da je ovakvo okupljanje pun pogodak. Tinejdžeri koje obično sve „smara”, ovde su bili raspoloženi da diskutuju i o ozbiljnim temama.
„Predavanja su bila super. Imali smo jednu zabavnu radionicu na kojoj su momci i cure menjali odeću da pokažemo da smo svi isti. Ginekolog nam je držao predavanje o seksualnom ponašanju i zaštiti od polnih bolesti. Ma, sve je bilo korisno, a druženje je super”, kaže Ema (15), jedna od košarkašica koje su stigle iz Zagreba.
Pozitivne utiske nosi i Natalija iz Kosovske Mitrovice, koja trenira u ženskom košarkaškom klubu „Trepča”. Drugi put je ovde i zadovoljna je društvom i kompletnom organizacijom.
Stefan iz Sarajeva dobacuje da predavanja jesu zanimljiva, ali da je društvo ipak „najjače”.
Kamperi se odlično među sobom razumeju, a nemaju problema ni kada im se na engleskom obraćaju dvojica trenera Amerikanaca. Šejn je došao iz Kalifornije, a Bred sa Havaja, kao pojačanje Novosađanima Banetu i Joci i Kristijanu iz Hrvatske.
„Oduševljen sam prirodom na Fruškoj gori, ljudima i toplim prijemom. Potencijal ovih mladih ljudi je očigledan, a svaki od nas trenera je ponudio nešto drugačije, što ih upotpunjuje kao igrače i otvara razne mogućnosti. Na primer, da se prijave na neki koledž i dobiju stipendiju”, kaže Bred.
Umesto nekad uobičajene razmene telefona, kamperi su se rastali uz poruku „vidimo se na Fejsbuku”. Kontakt je na ovaj način lako održati, a sledeće godine možda se ponovo sretnu baš na Letenci. Benjaminu iz Osijeka je ovo bila četvrta godinu za redom i kaže da ništa ne bi menjao osim da učesnika bude još više.
J. Kavaja
objavljeno: 14.08.2011










