Aleksandra Kovač: Nemam vremena da za bilo čim žalim

Izvor: Story, 04.Okt.2014, 18:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Aleksandra Kovač: Nemam vremena da za bilo čim žalim

Pop pevačica i kompozitorka Aleksandra Kovač puna poztivne energije se vratila iz Škotske gde je magitrirala i puna pozitivne energije sada želi da se posveti pravljenju muzike za filmove dok izdavaja da sebi uoči rođendana želi da bude zdrava i srećna

Aleksandra Kovač, foto: Luka Šarac, story press

Naša proslavljena kantatorka Aleksandra Kovač (41) prošle godine donela je odluku da se na godinu dana preseli u Škotsku kako bila se usavršila na Edinburg >> Pročitaj celu vest na sajtu Story << univerzitetu i stekla zvanje Magistara nauke iz oblasti filmske kompozicije. Kao jedina žena koja na našim prostorima ima magistraturu iz ove oblasti ona želi da svojim radom postigne dugo željene ciljeve. Kako je provodila vreme u Škotskoj, na koji način je prihvatale nove izazove, ali i da li je toliku udaljenost trepale njena višegodišnja veza sa Romanom Goršekom (43) otkriva u intervjuu za magazin Story.

Story: Mnogima je čudno to što ste se vi i vaš emotivni partner razdvojili na toliki vremenski period. Da li veza na daljinu može da funkcioniše i na koji način?

- Svaka veza koja je izgrađena na ljubavi, prijateljstvu i poštovanju može sve da izdrži. Kada ste sa nekim podelili i dobro i zlo, prošli kroz vatru i vodu, i godinama gradili odnos uzajamnog poverenja, nema te daljine koja može taj odnos da ugrozi.

Story:U jednom od prethodnih intervjua izjavili ste da kao prava vaga morate da izmerite svaku važnu životnu ulogu i da morate da budete u potpunosti spremni za stvaranje porodice, da li je sada taj trenutak došao? 

- Ne volim da govorim o svojoj intimi u javnosti, jer je to samo moja stvar.

Story: Vi ste osoba koja kroji život po sebi i svojim potrebama i to ponosno ističete. Kako želite da on izgleda u budućnosti, vidite li sebe kao potpuno poslovno ostvarenu ženu, suprugu i majku? I da li jedna stvar isključuje drugu?

- Ne mislim da jedna stvar isključuje drugu. Izgradila sam svoj život i karijeru, bez pomoći familije, političkih stranaka i veza, i morala da se borim protiv predrasuda i prepreka na svakom koraku. Zato mi je svaki uspeh dvostruko veći, i svaka pobeda duplo slađa.

Story: Tridesetog septembra proslavićete 42 rođendan, da li ćete ga obeležiti nekom posebnom proslavom ili niste tip koji voli takve zabave?

- Prošli rođendan sam proslavila u svojoj studentskoj sobi u Edinburgu, pišući muziku za moj prvi film, a ovaj ću u svom beogradskom studiju, pišući moj prvi mjuzikl.

Story: Koju ćete sebi želju poželeti za ovaj rođendan?

- Da istrajem na svom putu i da budem zdrava i srećna.

Story: Kakve uspomene nosite iz Edinburga?

- Poznato je da Edinburg važi za jedan od najlepših gradova na svetu, i kada sam razmišljala o zemlji i gradu u kojem bih volela da provedem godinu dana studija, nisam se mnogo dvoumila. Upoznala sam veliki broj zanimljivih i progresivnih mladih umetnika, studirala u sistemu u kome je student zaštićena vrsta i kome je sve podređeno kako bi ostvario sve svoje potencijale i upoznala bogatu kulturu i tradiciju škotskog naroda.

Story: Jeste li magistrirali?

- Prošle godine, u ovo vreme, nakon završenih osnovnih studija i sticanja diplome teoretičara umetnosti na Fakultetu muzičkih umetnosti u Beogradu upisala sam magistarske studije na Edinburg univerzitetu  i provela godinu dana usavršavajući svoje kompozitorske veštine u oblasti filma i novih medija. Filmska muzika je po meni jedna od retkih preostalih oaza kvaliteta, kreativnosti i progresa na polju savremene muzike i oduvek sam imala želju da pišem za ovaj medij.

Story: Da li ćete se od sada baviti samo tom vrstom umetnosti ili ne odustajete od popularne muzike?

- Tokom svoje karijere, koja traje više od dvadeset godina, bila sam ponajviše okrenuta komponovanju i izvođenju popularne muzike, sa željom da publici ponudim nešto što je po meni kvalitet i to ne samo putem mojih albuma, već i kroz kompozicije koje sam pisala za mnoge regionalne izvođače. Poslednje decenije intenzivno se bavim komponovanjem primenjene muzike za pozorište, TV, reklame, a filmska kompozicija je bio logičan korak napred. Trenutno sam okupirana organizacijom moje škole pevanja Beogradski glas, koja prima nove učenike i počinje sa radom krajem septembra, kao i pisanjem mjuzikla za mlade, koji će svoju premijeru imati u 2015. godini.

Story: U Edinburgu ste trenirali Combat fit, šta vam u ovoj životnoj fazi najviše prija?

- Dok sam boravila u Edinburgu, nije bilo dana da nisam išla na planinarenje, duge šetnje po brdovitim pejzažima Škotske i obilazak prelepih parkova koji krase taj grad. Kao student, imala sam pristup najboljim sportskim centrima, pa sam se oprobala u raznim disciplinama, od combat fita do pilatesa i zumbe, a uspela sam i da istrčim svoj prvi mini maraton u humanitarne svrhe.

Story: Dok ste boravili u inostranstvu udaljeni od domovine i porodice, o čemu ste najviše razmišljali?

- Kada sam odlučila da sama odem na godinu dana u grad u kome nikada nisam bila, znala sam da neće biti lako, ali sam bila usresređena na studije, učenje i komponovanje, pa mi je godinu dana brzlo proletelo. Edinburg je grad studenata, koji dolaze iz čitavog sveta, tako da sam vrlo brzo stekla prijatelje za ceo život. Naravno da mi je Beograd jako nedostajao, ali sam uživala u jednoj drugačioj kulturi i naoružala se novim saznanjima koja su me oplemenila i omogućila da posmatram svet iz jedne nove perspektive.

Story: Šta vam je najviše nedostajalo iz Srbije, a šta sada iz Škotske?

- Sada mi najviše nedostaju moji prijatelji sa studija, iz Španije, Engleske, Slovenije, Amerike, a dok sam bila tamo nedostajali su mi ljudi koje volim u Beogradu.

Story: Jeste li u poslednje dve godine promenili neka svoje uverenja?

- Imala sam prilike da na fakutletu učim od vrhunskih svetskih  stručnjaka sa kojima sam mogla da razmenjujem svoja iskustva i čija mi je podrška mnogo značila. Stvarati u sredini bez predrasuda je pravo osveženje, i ovo celokupno iskustvo je obogatilo moj život i zauvek ga promenilo.

Story: Da li su vam se životni prioriteti sada drugačijii?

- Sada se samo još snažnije borim za ono što želim, jer sam se naoružala dragocenim znanjem i iskustvom.

Story: Postoji li nešto za čim u životu žalite ili niste takav tip osobe?

- Nemam vremena da žalim ni za čim, zagledana sam u budućnost i sve mogućnosti koje ona nudi.

Story: Šta ste sve radili kada je muzika u pitanju dok ste studirali, pominjali su se dokumentarni filmovi pozorišne predstave…?

- Imala sam priliku da pišem muziku za kratke filmove, animacije, video igrice, dokumentarne i dugometražne filmove, a nominovana sam i za European Talent Award na Soundtrack festivalu filmske muzike u Kelnu. U međuvremenu smo Roman i ja napisali i muziku za of Brodvej predstavu Džeki i Merilin, koja je premijeru imala u Lajon pozoristu u Njujorku, u režiji Sanje Beštić.

Story: Nedavno je izašao singl Nine Badrić Vetrenjače za koji ste vi radili muziku, a vaša majka tekst, kako je došlo do vaše ponovne saradnje sa hrvastkom pevačicom? Volite li da sarađujete sa Ninom kojoj ste prvu pesmu uradili još 1997. godine?

- Ninu znam dugo, smatram je za vrsnu pevačicu i vrhunskog profesionalca. Verovatno sam jedan od prvih domaćih kompozitora koji su započeli saradnju sa hrvatskim umetnicima, još davne 2000. godine. Ninin novi singl Vetrenjače je pesma koju sam pre desetak godina napisala na mamin tekst i koju sam čuvala za posebnu priliku. Kada mi je Nina javila da bi želela da je otpeva, znala sam da je pesma našla svoj dom.

Razgovarala: Ksenija Konić

Nastavak na Story...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Story. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Story. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.