Izvor: Politika, 02.Jun.2011, 00:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nastavlja se potraga za Hadžićem
Tragajući za poslednjim haškim optuženikom, policija je više puta pretresala njegovu kuću u Ulici Aranj Janoša, odakle je pobegao pred hapšenje 2004. godine
Novi Sad – Iako je posle hapšenja Ratka Mladića, ratni predsednik Vlade SAO Slavonija, Baranja i zapadni Srem Goran Hadžić postao najtraženiji srpski optuženik, u Ulici Aranj Janoša u novosadskom naselju Telep, odakle je nestao >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << pre skoro punih sedam godina, sve je mirno. Reklo bi se čak mirnije nego uobičajeno, s obzirom na to da je parna strana ove kratke ulice, koja izlazi na dva prometna bulevara – Kralja Petra i Evrope, već duže vreme veliko gradilište. S neparne i dalje su porodične kuće, a poslednje dve, na broju 9, vlasništvo su Gorana Hadžića.
Međunarodni tribunal za ratne zločine u Hagu 21. maja 2004. godine podigao je protiv Hadžića optužnicu u 14 tačaka za zločine protiv čovečnosti nad Hrvatima i drugim nesrbima. Optužnica je potvrđena 4. juna, a obelodanjena 16. jula, ali je neposredno pred dolazak policije, koja je imala nalog da ga uhapsi, uspeo da umakne iz Novog Sada. Hadžićevu kuću u Aranj Janoša pripadnici službe za otkrivanje haških optuženika poslednji put pretresali su 8. decembra prošle godine.
– Bili su i više puta ranije. Dvadeset-trideset specijalaca blokira ulicu i opkoli dvorište, a u kuću uđu policajci u civilu. Poslednji pretres trajao je više časova. Ljudi posle svašta pričaju, kao da je Hadžić svraćao u tajnosti, ali niko nije potvrdio da ga je i zaista video. Mislim da su to samo izmišljotine od kojih najviše štete ima njegova porodica, kojoj je teško da živi sa tako velikim bremenom. Ni nama, komšijama nije prijatno kada bane policija, a mogu da zamislim kako je tek njima – kaže Dobrila M. koja se upravo 2004. godine doselila u ovu ulicu.
Hadžići žive u dvorištu opasanim zidom od preko dva metra visine. Ulazna kapija je zaključana, na njoj je nalepnica da su objekti pod video-nadzorom, i da imaju psa čuvara. Komšije s viših spratova iz zgrade preko puta kažu da u dvorištu najčešće viđaju Hadžićevu suprugu Živku i sina Srećka, a ređe kćerku Ivanu i sestru Goranku. Ivana se pre nekoliko godina udala, ima dvogodišnjeg sina i ponovo je u drugom stanju, a Goranka je nedavno dobila otkaz u novosadskom JKP „Stan”, navodno da bi se pojačao pritisak na porodicu koja je u sve lošijem materijalnom položaju.
– Teško je poverovati da se Hadžić ovde pojavljivao otkako je utekao. Zidovi ne sprečavaju policiju da sa okolnih zgrada, iz nekog od praznih stanova, dan i noć motri na dvorište. Ni ptica ne može da promakne, sve je kao na dlanu. Iza kuće, prema bulevaru, nalazi se nekoliko stotina metara kvadratnih brisanog prostora, koji je takođe nemoguće proći neprimećen. Da je dolazio, kako se priča, kada mu se kćerka udavala, ili otac umro, sigurno bi bio viđen i uhvaćen – kaže Zdravko S. koji živi u istoj ulici.
U poslednjih šest meseci u Novom Sadu sprovedene su još dve akcije na lociranju Gorana Hadžiće. Pretposlednjeg dana prošle godine, po nalogu Tužilaštva za ratne zločine, policija je pretresla kuću Zorana Mandića Mandarine, bliskog prijatelja haškog optuženika. Prilikom akcije pronađena je fotografija umetničke slike (ulja na platnu) poznatog italijanskog slikara Amadea Modiljanija, koja po procenama vredi više miliona evra. Istražitelji su posumnjali da je original slike Hadžićevo vlasništvo i da je namenjena prodaji kako bi se pribavila sredstva za njegovo skrivanje.
Međutim, Zoran Mandić tvrdi da je Modiljanijeva slika njegova, koju je on kupio legalno u Parizu, a ne Hadžić novcem zarađenim od preprodaje nafte tokom ratne 1991. godine. Specijalci i istražitelji u civilu pretresali su 8. marta ove godine i stan na trećem spratu zgrade u Ulici Dušana Danilovića broj 16 u Novom Sadu, koji pripada Hadžićevom bivšem vozaču i kumu Igoru Ivkoviću iz ovog grada.
M. Mijušković
------------------------------------------
Optužen za progon i ubistva
Goran Hadžić rođen je 7. septembra 1958. godine u opštini Vinkovci. Pre ratnih sukoba u Hrvatskoj radio je kao magacioner „Vupikovog” pogona u Pačetinu, u opštini Vukovar. Haška optužnica ga tereti da je kao predsednik Vlade SAO Slavonija, Baranja i zapadni Srem, a posle toga kao predsednik Republike Srpske Krajine, učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu, čiji je cilj bio da se silom trajno ukloni većina hrvatskog i drugog nesrpskog stanovništva sa otprilike jedne trećine teritorije Republike Hrvatske, a da ona postane deo nove države pod srpskom dominacijom. Između ostalog, optužen je za progon i ubistva stotina Hrvata na Ovčari nakon pada Vukovara, u Dalju, Dalj-planini, Erdutu, Erdut-planini, Klisi, Lovasu i Grabovcu, za zatvaranje i mučenje civila u Vukovaru, Dalju, Lovasu, Erdutu i Tovarniku, proterivanje 5.000 stanovnika Iloka, 20.000 stanovnika Vukovara i 2.500 stanovnika Erduta. Posle propasti Republike Srpske Krajine Hadžić se preselio u Novi Sad gde je radio kao savetnik generalnog direktora NIS-a do oktobarskih promena 2000. godine.
-------------------------------------------
Milionske nagrade
Vlada Republike Srbije odredile je novčanu nagradu u iznosu od milion evra za informaciju koja bi pomogla u pronalaženju ili hapšenju Gorana Hadžića. Nagradu za hapšenje Hadžića (i Mladića) ponudile su i SAD, preko programa „Nagrade za pravdu”. Svako ko bi dao informacije koje bi dovele do hapšenja, mogao bi da dobije do pet miliona dolara, a Amerikanci garantuju zaštitu porodice, pa čak i promenu identiteta dojavljivača.
objavljeno: 02.06.2011.
Pogledaj vesti o: Ratko Mladić, Uhapšen Ratko Mladić







