Bramerc: Suđenje Mladiću se ubrzava

Izvor: B92, 11.Okt.2011, 11:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bramerc: Suđenje Mladiću se ubrzava

Sarajevo -- Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izjavio da će suđenje bivšem generalu Ratku Mladiću biti ubrzano.

On, mešutim, nije hteo da komentariše zdravstveno stanje optuženog, koji je hospitalizovan zbog problema sa plućima.

On je sarajevskom "Dnevnom avazu" rekao da su već preduzete mere za ubrzanje suđenja Mladiću, kao i da će tužilaštvo učiniti sve što može kako bi, kako je rekao, suđenje bilo ekspeditivno.

Bramerc je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << takođe naveo da u novembru očekuje odgovor Srbije o tome ko su osobe koje su pomagale skrivanje Mladića i Gorana Hadžića.

Upitan o zdravstvenom stanju nekadašnjeg ratnog komandanta bosanskih Srba Bramerc je rekao da to ne želi da komentariše, jer su sva pitanja u vezi sa zdravljem optuženih koji se nalaze u pritvorskoj jedinici Tribunala u nadležnosti sekretara Tribunala.

"Ono što mogu reći jeste da Tribunal radi prema najvišim međunarodnim standardima, a medicinsko osoblje pruža potrebnu lekarsku pomoć optuženima koji se nalaze u pritvorskoj jedinici", kazao je Bramerc.

Poslednja statusna konferencija u Haškom tribunalu održana 6. oktobra, kasnila je više od sat vremena zbog Mladićevog lošeg zdravstvenog stanja.

Tada je optuženi rekao da nije bio u stanju da se sam obuče i spremi za dolazak u sud, već mu je u tome pomagalo osoblje pritvorske jedinice u Sheveningenu.

Govoreći otežano i nepovezano, Mladić se na statusnoj konferenciji požalio na bolove u bubrezima i zatražio od sudskog veća da mu odobri da ga pregledaju lekari iz Srbije i Republike Srpske koji su mu "dijagnosticirali pokretanje kamena u bubregu 1996. godine".

Jelačićeva: Mladić prima lekarsku pomoć

Za razliku od Bramerca, zdarvstveno stanje Ratka Mladića prokomentarisala je portparolka Haškog tribunala Nerma Jelačić, koja je potvrdila da taj haški optuženik trenutno prima lekarsku pomoć. Međutim, ona nije mogla da precizira o kakvoj je pomoći reč.

"Neki mediji su preneli izveštaje da Mladić ima upalu pluća. Potvrđujem da je on trenutno pod medicinskim tretmanom, ali nisam u mogućnosti da otkrijem prirodu tog tretmana", navedeno je u saopštenju Jelačićeve.

Ona je demantovala navode nekih medija da je Mladić prošle sedmice kolabirao, navodeći da te "neosnovane spekulacije" ni na koji način ne mogu biti povezane sa tretmanom koji danas prima.

"Kašnjenje početka statusne konferencije u četvrtak, 6. oktobra nije imalo nikakve veze sa zdravstvenim stanjem optuženog, nego s kašnjenjem njegovog prevoza iz Pritvorske jedinice u Međunarodni sud", dodaje se su saopštenju.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.