Paraćin, velika šteta i strah od novih poplava

Izvor: RTS, 17.Jun.2014, 20:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Paraćin, velika šteta i strah od novih poplava

Tri nedelje su prošle od poplava u Paraćinu, ali šteta još nije sanirana. Gradska voda se može koristiti za piće i pripremanje hrane, ali veliki broj kuća ostao je bez frižidera, šporeta i nameštaja. Paraćin, zbog najavljenih padavina, strahuje i od novih poplava.

Zidovi kuća u Paraćinu još nisu osušeni, sobe su bez nameštaja, a komunalne službe >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << ne stižu da operu ulice i izvezu otpad sa ulica u naseljima koja su bila pod vodom.

"Čistimo jedno po jedno, da bismo mogli da funkcionišemo. Sređujemo osnovno za život, ja sam i tone žita izgubila", objašnjava meštanka iz naselja Dankovo, Dobrila Dimitrijević.

Iz opštine poručuju da je Paraćinu sada najpotrebnija suva hrana za socijalno ugroženo stanovništvo i onima koji ne mogu da spavaju u svojim domovima pomoć da plate kiriju kod stanodavca. Za značajniju pomoć čeka se najavljeni zakon o obnovi.

"Na osnovu tog zakona moći ćemo da procenimo kolike su opštinske snage, da se pridružimo obnovi i saniranju. Znamo da ima 3.000 objekata koji imaju neku štetu, 1.200 sa totalnom štetom i to je ogroman broj objekata za šta mi u budžetu nemamo para", kaže predsednik Opštine Paraćin Saša Paunović.

Reka Crnica je za sada mirna u svom koritu, ali zbog upozorenja hidrometeorološke službe na mogućnost novih padavina, uvedeno je stalno dežurstvo i praćenje vodostaja.

U Paraćinu više strahuju od izlivanja reke Grze, zbog oštećenja nasipa.

Štab za vanredne situacije razmotrio je i plan evakuacije oko 500 meštana Davidovca. Kako je procenjeno, to selo je najugroženije ukoliko se Grza ponovo izlije.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.