Zamenjen kontingent Kfora koji je uklonio srpske barikade

Izvor: Blic, 02.Jun.2012, 12:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zamenjen kontingent Kfora koji je uklonio srpske barikade

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović ocenio je da će danas na severu Kosova biti mirnije, jer je prošle noći zamenjen kontingent Kfora koji je uklonio srpske barikade u selu Rudare, kod Zvečana. Srbin iz Rudara gestikulira prema nemačkim vojnicima Kfora

- Sad će se ići ka smirivanju situacije. Tokom noći je zamenjen kontingent koji je pokrenuo akciju, tako da danas imamo Grke tamo, danas imamo i Zadušnice i biće to prilika da vidimo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ponašanje Kfora i odgovornost srpskih lidera - rekao je Ivanović za Radio-televiziju Srbije.

Ivanović je ocenio da Kfor uklanjanjem barikada ne može da reši problem i da "na svaku uklonjenu barikadu Srbi mogu da postave dve nove i to se pokazalo kao neko nepisano pravilo".

- Zato nije dobro da Kfor provocira i troši ogromnu energiju Srba i sredstva, jer taj pesak i kamenje koji donose takođe košta... Bilo bi dobro da i Kfor shvati da se ovo pitanje ne može rešiti silom, pa ni Kforovim snagama, već se to treba prepustiti političarima kada za to dođe vreme - kazao je Ivanović.

On je ocenio da je postavljanje barikada "čisto odbrambene prirode" i da sužavanje slobode kretanja za međunarodne misije znači da je "apsolutno isključena mogućnost da budu iznenađeni upadom nekakvih kosovskih specijalnih jedinica".

Nemački pripadnici Kfora tokom jučerašnjih sukoba

Upitan zašto se Kfor u petak odlučio na uklanjanje barikada Ivanović je kazao da je uveren da su "iskoristili nekakav institucionalni vakuum koji postoji kod nas uoči formiranja nove vlade i probali da testiraju kakva će biti reakcija Srba i koliko to utiče na lokalno srsko stanovništvo".

- Međunarodna zajednica mora da zna da Srbe strah motiviše na takvo ponašanje. Taj strah može biti otklonjen samo čvrstim uveravanjem međunarodne zajednice, pre svega Kfora i Euleksa, da neće dozvoliti nikakve iznenadne upade na sever, kao ni ugrožavanje srpskog stanovništva - kazao je Ivanović.

Ivanović je rekao da treba da se sačeka formiranje nove Vlade Srbije kako bi pregovori Beograda i Prištine brzo bili nastavljeni, jer, kako je naveo, tu može da se nađe održivo rešenje.

Povezane vesti: Ivanović: Kfor želi nasilno da izmeni situaciju na severu Kfor uklonio barikade i povukao snage iz Zvečana, u sukobima povređeno pet osoba Nastavak dijaloga Beograda i Prištine tek posle dogovora o novoj Vladi Srbije Jovanović traži hitno povlačenje građana s barikada Ivanović: Intervencija Kfora je pogrešna i podiže tenziju
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.