Izvor: S media, 30.Avg.2009, 12:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zakon o informisanju će proći
Potpredsednik Vlade i ministar ekonomije Mladjan Dinkić izjavio da je uveren da će Zakon o informisanju proći na glasanju u Skupštini, kao i svi dosadašnji predlozi Vlade.
"Ubedjen sam da će zakon proći. U to su nas uverili i naši partneri iz DS-a. Nemam nikakvog razloga da im ne verujem", kazao je Dinkić, navodeći da je taj dogovor napravljen još pre mesec dana.
"Dogovorili smo se da zajedno radimo na ukupnoj medijskoj strategiji i oni su tada rekli da će >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << podržati vladin predlog izmena zakona o informisanju. Rad na strategiji je već počeo. Očekujem da i izmene zakona budu usvojene", istakao je Dinkić.
On je naveo da se pre nekoliko dana sreo sa predstavnicima OEBS-a i da su zajedno konstatovali da je "neophodno promeniti Zakon o informisanju jer danas u praksi ne postoje nikakve sankcije za pojedine medije koji sprovode karakterna ubistva, objavljuju najteže laži, pornografiju i šire govor mržnje".
"Čak i kada se na sudu dokaže kleveta i kada se donesu izvršne sudske presude, one su nesprovodive u praksi zbog blokiranih računa osnivača tih medija. Oni izbegavaju plaćanje novčanih kazni i drugih obaveza tako što fiktivno prenose vlasništvo na nove kompanije koje osnivaju", rekao je Dinkić.
Na primedbu da se zakonu najviše zamera da uvodi cenzuru i medijski mrak, Dinkić je kazao da "izmene Zakona ne uvode cenzuru i medijski mrak, kako se to perfidno podmeće u delu javnosti, već stvarnu odgovornost i sprovodive sankcije za velike laži, klevete i karakterna ubistva".
"Ako neko na bazi izmišljenih informacija i laži podiže tiraž i zaradjuje ogroman novac, sasvim je logično da ukoliko se dokaže kleveta vlasnik medija plati naknadu štete u srazmeri sa prodatim tiražom novina, jer ga je zapravo ostvario na bazi lažnog skandala i bombastičnih neistinitih naslova", rekao je Dinkić.
Na pitanje, ako zakon ne prodje, da li će G17 izaći iz Vlade i manjinski je održavati i koliko smo blizu izbora, Dinkić je rekao da mu se čini "da smo veoma udaljeni od njih".
"Uveren sam da uskoro počinje postepeni oporavak srpske privrede, očekujemo velike investicije u narednim godinama, ukidanje viza za putovanje u EU. Najgore je iza nas. Ako Vlada uspešno pregura narednih par meseci, izbore ćemo imati u redovnom terminu 2012. godine", rekao je Dinkić.





