Izvor: B92, 11.Mar.2003, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Za sada opasno pričati o referendumu u Vojvodini"

Novi Sad -- Predsednik Skupštine Vojvodine i Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da je aktuelizovanje priče o referendumu u Vojvodini o njenom državno-pravnom statusu u ovom trenutku opasno, jer bi to moglo da "dovede do dezintegracija". Za referendumsko izjašnjavanje o statusu Vojvodine založio se predsednik Liberala Srbije i ministar unutrašnjih poslova Dušan Mihajlović, koji je naveo da bi "referednum u Vojvodini trebalo da pruži odgovor da li ta pokrajina >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << treba da bude republika". "Nije poenta u tome kako bi taj referendum u Vojvodini prošao, nego je pitanje šta bi se desilo ako bi u pojedinim delovima Pokrajine ideja o Vojvodini-republici dobila većinsku podršku. To bi dovelo do opasnosti od cepanja Vojvodine kao celine. Zato je referendum poslednje rešenje i kao takvog ga treba i shvatati", rekao je Čanak. Na opasku da se i sam svojevremeno zalagao za raspisivanje referenduma, Čanak je uzvratio da je on zagovarao referendum o ekonomskim pitanjima i ocenio da je problematika potpuno drugačija od pitanja državno-pravnog statusa Vojvodine. "Neshvatljivo je da Mihajlović potencira raspisivanje referenduma o statusu Vojvodine, a da ni reč nije rekao o eventualnom referendumskom izjašnjavanju u nizu drugih situacija u našoj novijoj istoriji, kao što je prelazak Srbije iz jedne države u drugu", rekao je Čanak.

Lider Saveza vojvođanskih Mađara i potpredsednik Vlade Srbije Jožef Kasa ocenjuje da referendumsko izjašnjavanje o statusu Vojvodine ne bi trebalo potencirati, ali je napomenuo da ta mogućnost postoji kao "rezervna varijanta". "Referendum o položaju Vojvodine u novom republičkom ustavnom okviru jedna je od mogućih varijanti za definisanje autonomije, ali ta mogućnost preostaje jedino ako prethodno ne bude postignuta saglasnost u izradi novog Ustava Srbije", rekao je Kasa.

Predsednik Reformista Vojvodine i potpredsednik Vlade Miodrag Isakov naveo je da referendum neće biti potreban, jer "postoje svi uslovi za politički dogovor o novom Ustavu Srbije". On je ocenio da provlačenje teze o referendumu predstavlja "klasično podmetanje kako bi bila eliminisana autonomija". "Mislim da je takvo referendumsko pitanje za ili protiv Vojvodine republike deplasirano, jer niko u ovom trenutku iz Vojvodine to ne traži", istakao je Isakov.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.