Izvor: B92, 21.Maj.2010, 16:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vlada Srbije juče smenila Totićevu
Beograd -- Vlada Srbije smenila Slavicu Totić iz Direkcije za imovinu, koja je na to mesto došla pošto je napustila položaj u PIO fondu i uzela 20.000 evra otpremnine.
LDP traži da se saopšti koliko je ljudi od 2001. uz otpremninu otišlo iz državne službe i imena onih koji su se posle toga ponovo zaposlili u državnim organima.
Ministar ekonomije Mlađan Dinkić najavio je ranije da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << će od premijera Mirka Cvetkovića zahtevati da reši slučaj državne službenice koja je uzela otpremninu pa se zaposlila u drugoj državnoj službi.
"Mislim da se radi o apsolutnom bezobrazluku, ne radi se o pravnim stvarima, nego moralnim", kazao je Dinkić i dodao da od Totićeve treba zahtevati da vrati novac, a ukoliko odbije, dati joj otkaz i ne dozvoliti da se zaposli u administraciji "bez obzira što na to ima neka zakonska prava".
Odgovarajući na pitanje zašto zakonski nije sprečena mogućnost zapošljavanja posle uzimanja otpremenine, Dinkić je rekao: "Mi smo predlagali takvo rešenje kada se razgovaralo, onda su nam pravnici rekli da je to protiv Ustava, da ne možete ljudima sprečavati pravo na rad i takve stvari. Ja se, zaista, često sa pravnicima ne razumem".
On je i dodao da "naši zakoni nisu savršeni".
Direktorka sektora za informisanje PIO fonda Jelica Timotijević rekla je da je Totićeva u regularnoj proceduri podnela zahtev da dobrovoljno ode iz te institucije i da Fond nije imao obavezu da ispituje njenu nameru da se kasnije zaposli u drugoj instituciji.
LDP: Saopštiti sva imena
Poslanici Liberalnodemokratske partije u Skupštini Srbije zatražili su danas od Vlade Srbije da saopšti koliko je ljudi od 2001. godine uz otpremninu otišlo iz državne službe, kao i imena onih koji su se posle toga ponovo zaposlili u državnim organima.
Ta pitanja su Vladi uputili svi poslanici LDP povodom, kako se navodi, "skandala" i zaprepašćujućih informacija da je država omogućila velikom broju funkcionera i službenika da posle napuštanja državnih organa uz otpremninu ponovo dobiju posao i državnu platu u drugim organima.
"Nećemo dozvoliti da država nezainteresovano okreće glavu od problema koji su njene partijske strukture stvorile, tolerišući sistem koji omogućava da se uzme otpremnina od novca građana, a zatim, uz partijski blagoslov, kod drugog državnog poslodavca ponovo prima plata iz budžetskih izvora", navodi LDP u saopštenju.
Ta stranka je zatražila od Vlade da saopšti koliko je državnih službenika ili drugih lica angažovanih u držvanim organima od 2001. godine do danas raskinulo radni odnos uz stimulativne uslove, odnosno uz isplatu otpremnine ili drugog oblika socijalnog programa.
Takođe, LDP je zatražio i podatak o tome koliko njih je u međuvremenu ponovo zasnovalo radni odnos ili je angažovano uz isplatu druge vrste novčane naknade kod državnih organa, odnosno budžetskih korisnika.
Ta stranka od Vlade traži spisak imena tih lica, iznose isplaćenih otpremnina, podatke o tome na kojoj poziciji su bili u trenutku prestanka radnog odnosa uz isplatu otpremnine, kao i na koje radno mesto ili poziciju su naknadno angažovani, kao i visinu zarade.









