Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 03.Apr.2019, 17:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Veler i Emerson saradnici u prištinskom timu za dijalog
Mark Veler i Ben Emerson su dvojica stranih stručnjaka, koje je prištinski tim za nastavak dijaloga sa Beogradom angažovao za saradnju u implementaciji platforme usvojene u kosovskom parlamentu. Emereson je istaknuti britanski advokat, koji je bio izvestilac u UN o borbi protiv terorizma, a Veler je profesor na Univerzitetu u Kembridžu, koji ima dugogodišnje iskustvo u rešavanju sporova.
To je otkrio Frašer Krasnići, poslanik opozicione SDP, koja u nekim segmentima pruža >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << podršku aktuelnoj vladi premijera privremenih prištinskih institucija Ramusa Haradinaja.
Prema pisanju prištinske Gazete Expres, Kranići je tu informaciju obelodanio povodom polemike koja se u Prištini vodi o nepotizmu, odnosno da u gotovo svim kosovskom institucijama rade rođaci vodećih političkih lidera.
Kada je reč o prištinskom timu za nastavak dijaloga sa Beogradom najčešće su se pominjali rođaci dvojice kopredsednika Špenda Ahmetija i Fatmira Ljimaja.
Krasnići smatra i da je poređenje stručnjaka u prištinskom timu sa stručnjacima u beogradskom timu neprimerena, odnosno da su stručnjaci u njihovom timu po mnogo čemu bolji.
"Pregovarački tim za uspostavljanje državne platforme angažovao je neke od najboljih domaćih i međunarodnih eksperata za Kosovo, među kojima su Mark Veler i Ben Emerson", rekao je Krasnići i dodao je poređenje stručnjaka prištinskog tima sa stručnjacima beogradskog "beskrupulozno".
Prema njegovim rečima, Priština će angažovati najbolje međunarodne stručnjake, ali se, kazao je, ne može očekivati da vozači i saradnici u tom timu budu stranci.
"Ne brinite. Kosovo ima najbolje lokalne i međunarodne eksperte, ali ne očekujte da važi i asistenti takođe budu međunarodni stručnjaci", zaključio je Krasnići.
Inače Ben Emereson je istaknuti britanski advokat, koji je bio izvestilac u UN o borbi protiv terorizma, a Mark Veler je profesor na Univerzitetu u Kembridžu, koji ima dugogodišnje iskustvo u rešavanju sporova, naveo je Expres.
Palmer: Vreme za sporazum Beograda i Prištine, SAD ne propisuju rešenje
Zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD Metju Palmer poručio je da je krajnje vreme da Beograd i Priština postignu sporazum, istovremeno naglasivši da Vašington ne propisuje kako to rešenje treba da izgleda.
On je u intervjuu za magazin "Kord" podsetio na poruku američkog predsednika Donalda Trampa da pregovarači treba da iskoriste "istorijsku šansu" za postizanje sporazuma.
"Iako SAD nisu deo pregovora, snažno podržavamo dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU. Kosovo i Srbija treba da postignu sporazum koji je primenljiv, trajan i ne stvara nestabilnost ni u jednoj zemlji ni regionu. Mi ćemo ozbiljno razmotriti svaki sporazum koji ispunjava ove uslove", rekao je Palmer.
On je dodao da SAD ne propisuju i neće propisivati kako treba da izgleda rešenje i da proces i sam sporazum treba da potekne od dve strane.
"Samo tako on može da bude trajno primenljiv na Kosovu i u Srbiji", rekao je Palmer i dodao da nijedna strana neće moći da krene napred bez sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji.
SAD su, kako je dodao, spremne da pomognu na svaki mogući način, ali od lidera obe strane zavisi da pronađu put nazad za pregovarački sto i iskoriste ono što je predsednik Tramp nazvao "istorijskom šansom".
On je naveo da Beograd i Priština treba da donose odluke u skladu sa svojim interesima, a da SAD veruju da će ti interesi najbolje biti ostvareni kroz bilateralni sporazum koji bi doveo do sveobuhvatne normalizacije odnosa koncentrisane na međusobnom priznanju.
"Mi ne zauzimamo strane niti nudimo gotova rešenja. EU je posrednik u dijalogu i mi smo spremni da pomognemo u tom procesu", rekao je Palmer.
Povodom taksi Prištine na srpsku robu, Palmer je ocenio da su one kontraproduktivne dodavši da "nijedna strana ne treba da traga za taktičkim uspehom na štetu strateškog cilja".
On je pozvao obe strane da izbegavaju poteze koji otežavaju kompromis.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Priština angažovala strane stručnjake
Izvor: RTS, 03.Apr.2019
Mark Veler i Ben Emerson su dvojica stranih stručnjaka, koje je prištinski tim za nastavak dijaloga sa Beogradom angažovao za saradnju u implementaciji platforme usvojene u kosovskom parlamentu. To je otkrio Frašer Krasnići, poslanik opozicione SDP, koja u nekim segmentima pruža podršku...







