Izvor: S media, 08.Feb.2010, 20:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Upravljačka grupa podržava plan za severno Kosovo
Medjunarodna upravljačka grupa za Kosovo podržala je danas plan za integraciju severnog Kosova u prištinske institucije koji je iznela Medjunarodna civilna kancelarija, navodi se u saopštenju te Kancelarije.
Medjunarodna upravljačka grupa je sa sastanka u Beču pozvala sve strane, uključujući i Srbiju, da imaju "konstruktivnu ulogu u tom znacajnom procesu kako bi se obezbedili bolji životni uslovi na severnom Kosovu".
"Medjunarodna upravljačka grupa pozdravlja >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << nameru Vlade Kosova da finansira projekte čiji je cilj integracija pripadnika zajednice kosovskih Srba, kao i napore Evropske unije na severnom Kosovu", navodi se u saopštenju.
Piter Fejt, koji je na čelu Medjunarodne civilne kancelarije, nedavno je potvrdio postojanje plana kojim bi se sever Kosova, na kom su Srbi velika većina stanovništva, integrisao u institucije Vlade Kosova. Zvaničnici Srbije odbacili su taj plan i ocenili da je on opasan po regionalnu stabilnost.
Medjunarodna upravljačka grupa, koju čine države koje priznaju Kosovo, ocenila je danas da će integracija svih zajednica u kosovsko društvo, "pogotovo celokupne zajednice kosovskih Srba, biti ključni izazov kako bi se obezbedila održiva budućnost i ojačala demokratija Kosova".
Grupa je ocenila da je u poslednje dve godine postignut "značajan napredak" u sprovodjenju Ahtisarijevog plana.
Dodaje se da je teritorijalni integritet Kosova "istinski povezan sa regionalnom stabilnošću".
"Proširena regionalna saradnja je u najboljem interesu zapadnog Balkana i njegove evropske perspektive. U tom cilju, Medjunarodna upravljačka grupa poziva Srbiju, Kosova i susedne zemlje da se angažuju u pragmatičnom dijalogu po pitanjima od zajedničkog interesa, uključujuci konstruktivno učešće na regionalnim forumima", navodi se u saopštenju.
Grupa je ocenila da Kosovo treba hitno da učini dalji napredak u borbi protiv korupcije, organizovanog kriminala, poboljšanju administrativnih kapaciteta i uspostavljanju vladavine zakona, uključujući i severno Kosovo.
Dodaje se da Vlada Srbije treba blisko u tome da saradjuje sa misijom EU na Kosovu.
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Djelić rekao je ranije danas da Srbija ne priznaje Medjunarodnu upravljačku grupu, da je ona nelegalna, a da su njeni zaključci ništavni.









