
Izvor: B92, 02.Nov.2010, 20:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Treba li Srbi da izađu na izbore?
Beograd -- Stranke u Srbiji nemaju jedistven stav po to pitanju učešća Srba na kosovskim izborima.
Raspisivanje izbora na Kosovu otvara i pitanja da li na tim izborima treba da učestvu i Srbi.
Beograd još nije odlučio da li da pozove Srbe da učestvuju na kosovskim izborima. Vlast u Srbiji kaže da ima dosta razloga i za i protiv.
Poslanica Demokratske stranke Jelena Trivan ocenila >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je da je pitanje izlaska Srba na kosovske izbore teško i kompleksno, te da to nije stranačko već državno pitanje i da se DS o tome neće izjašnjavati.
Ona je kazala da je zarad jedinstva srpske zajednice to pitanje uvek rešavano donošenjem zajedničkog državnog stava, te da u tom smislu treba i sada izbeći bilo kakvo strančarenje i sačekati da državni vrh o tome donese jedinstven stav kako bi Srbi sa Kosova mogli jedinstveno da postupe.
I šef poslanika Socijalističke partije Srbije - Jedinstvene Srbije Branko Ružić smatra da pitanje izlaska Srba na kosovske izbore ne može biti partijsko pitanje, već državno i da socijalisti očekuju da će Vlada Srbije razmotriti pristup tom pitanju i da će dati jasan stav u vezi sa izlaskom na izbore.
"Država Srbija mora da stavi do znanja Srbima šta treba da urade kada dođe taj dan”, kazao je Ružić.
On je podsetio da je poslednji put, kada su izbore organizovale kosovske institucije, predsednik Srbije Boris Tadić kazao da se nisu stekli uslovi da Srbe pozove da izađu na izbore, te da se treba sagledati da li se sada nešto promenilo po tom pitanju.
Iako vlast prižljekuje da iza odluke stane cela politička javnost u Srbiji, to će biti teško ostvarivo. Pojedine opozcione stranke imaju jasan stav po tom pitanju.
Lider naprednjaka Tomislav Nikolić je kazao da SNS građanima na Kosovu i Metohiji ne savetuje da izađu na vanredne parlamentarne izbore, ali da ih, ukoliko to učine, neće osuđivati.
"To im je naš savet, ali i ako ne budu poslušali nemamo prva da se ljutimo, jer mi tamo ne živimo", kazao je Nikolić i dodao da je na građanima koji žive u pokrajini da odluče da li će izaći na izbore.
I DSS, prema rečima poslanika te stranke Miloša Aligrudića, smatra da Srbi na Kosovu ne treba da učestvuju na izborima ”lažne države Kosovo” jer bi to bila potvrda postojanja takve države na teritoriji Srbije.
"Budu li to učinili učiniće nešto na sopstvenu štetu”, rekao je Aligrudić i dodao da uvek postoji alternativni način da se tim ljudima pomogne, da ne budu potpuno isključeni i Srbija treba nešto da učini, iako u poslednje dve godine ništa nije uradila.
Zamenik šefa poslaničke grupe SRS Aleksandar Martinović takođe je mišljenja da Srbi ne treba da izađu na izbore koje organizuju prištinske institucije, jer bi to bio čin priznavanja nepostojeće države Kosovo.
Za sada jedino LDP savetuje Srbima da iskoriste svoje pravo i izađu na izbore. Lider LDP-a Čedomir Jovanović rekao je da je Srbima potrebno mesto u kosovskim instuticuijama kako bi mogli da koriste prava koja im pripadaju na osnovu kosovskog ustava.
"Sve drugo je utopija i besmisleno žrtvovanje sprskog naroda”, kazao je Jovanović i dodao da je pamentna politika ona politika koju sprovode Srbi koji su zauzeli msta u kosovskim institucijama.
Na prehodnim izborima državni vrh je pozavao Srbe da bojkotuju izbore, ali su ipak dve srpke stranke učestvovale u izbornom procesu.