Izvor: B92, 09.Sep.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tehnički pregovori, pa Mladić

Beograd -- U Briselu će sutra biti održana peta runda tehničkih pregovora Evropske unije i Srbije u procesu stabilizacije i pridruživanja.

Ukoliko, kako se očekuje, na sutrašnjem sastanku bude postignut dogovor o nekoliko preostalih nerešenih pitanja, biće otklonjene sve tehničke prepreke da Srbije uskoro potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Ostaje, naravno, da pre toga Vlada u Beogradu ispuni i ključni uslov - da pronađe i uhapsi haškog begunca Ratka >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Mladića.

I kratak dnevni red, od svega četiri tačke, koji će se naći pred delegacijama Srbije i Unije koje predvode potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić i Pjer Mirel, direktor u Evropskoj komisiji, trebalo bi da sugeriše da je dogovor o tehničkim pitanjima blizu.

Delegacijama ostaje da se još dogovore o tranzitu prevoznika iz Unije preko teritorije Srbije o trgovini vinom, koje srpski proizvođači po prvi put mogu da izvoze u zemlje EU i o trgovini konditorskim proizvodima

Direktorka Kancelarije VLade Srbije za pridruživanje EU Tanja Miščević kaže da način na koji će se regulisati naš preferencijalni tretman zavisi od poremećaja izvoza. "Odnosno, ukoliko naš izvoz u toj oblasti naglo poraste. Podsećam taj je član tek nama unet i prvi put predstavljen pre svega mesec dana, i on je rezultat razvoja i događaja u samoj EU u poslednjih nekoliko godina", rekla je ona.

Posle završetka tehničkih pregovora, otvara se mogućnost da Srbija do kraja godine potpiše Sporazum o pridruživanju i stabilizaciji, što je neizbežan korak na putu ka članstvu u Uniji.

Da li će prilika biti iskorišćenja zavisi od toga da li će Vlada u Beogradu moći da u tom roku ostvari i punu saradnju sa Haškim tribunalom, odnosno da pronađe Ratka Mladića i izruči ga sudu.

Neuspeh bi usporio integrativni proces a Srbija bi se, propustivši još jedan voz ka Evropi, opet našla na začelju kolone balkanskih zemalja koji žele da se pridruže Uniji.

"Nećemo isto tako moći ni da podnesemo kandidaturu za članstvo, nećemo moći da se pripremamo za tu kandidaturu... I zapravo, nećemo moći da dođemo u situaciju da što pre, što brže, i onako ubrzano kako bismo mi to voleli, dobijemo status kandidata, što je čini mi se ključni momenat za svaku državu koja želi da postane članica EU ", kazala je Miščevićeva.

Zvaničnici u Srbiji tvrde da se za haškim beguncima neprestano traga. Nijedna provera međutim, uključujući i one u više desetina vojnih objekata, nije dala rezultate.

"Sve snage koncentrisane na hapšenje begunaca"

Ako preostali haški begunci ne budu uhapšeni u narednih nekoliko meseci, trebalo bi promeniti strategiju ili ljude odgovorne za sprovodjenje akcionog plana za završetak saradnje sa Haškim tribunalom, izjavio je za B92 predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa tribunalom Rasim Ljajić.

Prema njegovim rečima "sve snage su koncetrisane" na lociranje i hapšenje sve trojice haških begunaca, Ratka Mladića, Gorana Hadžića i Stojana Župljanina.

Upitan da li puna saradnja podrazumeva odustajanje od hapšenja Mladića, pod uslovom da Srbija dokaže da se on ne nalazi na njenoj teritoriji, Ljajić je odogovorio da je teško dokazati da Mladić nije na teritoriji Srbije, jer bi to značilo da vlast u Srbiji zna gde se on nalazi i da je to "unapred osuđeno na neuspeh".

Ljajić je istakao i da Radovan Karadžić "ne može da bude obaveza Srbije".

"Za Karadžića apsolutno nemamo nikakvu informaciju, osim što su tokom istražnih radnji mnogi svedoci, učesnici dogadjaja, rekli da je Karadžić zaista napravio sporazum sa nekadašnjim američkim izaslanikom Ričardom Holbrukom i do detalja opisali kako se to dogodilo", rekao je Ljajić.

Todorić: Podrška dobrodošla

Savetnik potpredsednika Vlade Vladimir Todorić smatra da je svaka podrška Srbiji na ubrzanju evropskih integracija dobrodošla, jer je cilj Srbije da u prvoj polovini 2008. godine, tokom predsedavanja Slovenije EU, podnese kandidaturu za članstvo u Uniji.

"Planiramo tada da podnesemo kandidaturu, da bi nam bila odobrena do kraja 2008. godine, tokom predsedavanja Francuske EU", kazao je Todorić Tanjugu.

Govoreći o rešavanju statusa Kosova u kontekstu evropskih integracija, on je ocenio da "ideja da se pozicija Srbije u procesu integracija poboljša ne bi li se omekšao njen stav prema Kosovu nije ništa novo".

Međutim, smatra Todorić, ne znači da bi eventualno odricanje Srbije od članstva u EU značilo da bi se time poboljšala pozicija naše zemlje prema Kosovu.

Todorić je podsetio da EU sada pokušava da postigne jedinstven stav o Kosovu, jer su njene članice prilično podeljene po pitanju rešavanja statusa.

Više o stavovima o Kosovu u posebnoj vesti.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.