Tadić u trodnevnoj poseti Grčkoj

Izvor: Blic, 01.Jun.2010, 11:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić u trodnevnoj poseti Grčkoj

Srbija u najkraćem mogućem roku treba da postane članica Evropske unije, izjavio je danas predsednik Grčke Karolos Papuljas posle razgovora u Atini sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem.

Papuljas je istakao da će zvanična Atina nastaviti snažno da podržava evropske perspektive Srbije.

"Srbija u najkraćem vremenskom roku treba da postane članica evropske porodice, jer je to mesto koje joj s pravom pripada", rekao je Papuljas posle susreta kojim >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je predsednik Srbije započeo trodnevnu zvaničnu posetu Grčkoj.

Predsednik Papuljas je istakao i da Grčka, kada je reč o budućem statusu Kosova i Metohije, nastavlja da dosledno podržava traganje za rešenjem koje bi se baziralo na međunarodnom pravu i poštovanju teritorijalnog integriteta Srbije.

"Ja bih da podvučem da Srbija jeste strateški partner i jedan od privilegovanih sagovornika Grčke, i da ima stabilizatorsku ulogu koja doprinosi razvoju čitavog regiona", zaključio je Papuljas.

Predsednik Tadić je poručio da će Srbija nastaviti da vodi miroljubivu politiku na Balkanu, i da tako manifestuje svoju podršku miru i evropskoj budućnosti čitavog regiona.

"Srbija, međutim, ni po koju cenu neće priznati nezavisnost Kosova i spremni smo, nakon mišljenja Međunarodnog suda pravde, da ponovo pregovaramo o kompromisnom, obostrano prihvatljivom rešenju za budući status Kosova i Metohije", rekao je Tadić.

Dvojica predsednika istakla su da Srbiju i Grčku povezuje tradicionalno prijateljstvo duboko utemeljeno u istoriji dva naroda, o čemu svedoči i izgradnja memorijalnog kompleksa posvećenog grčkom pesniku i revolucionaru Rigiod Fere u Beogradu.

Tadić i Papuljas razgovarali su i o ekonomskoj krizi koja je pogodila Grčku, a predsednik Srbije je preneo izraze solidarnosti srpskog naroda.

"Ovde sam da iskažem solidarnost sa grčkim narodom u vreme krize koja je pogodila i Srbiju. Prijatelji su u nevolji uvek jedni uz druge. Izražavam saosećanje i solidarnost srpskog naroda prema prijateljskom grčkom narodu", rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, mnogi turisti iz Srbije će i ovoga leta odmore provesti u Grčkoj, i tako dati skromni doprinos oporavku njene ekonomije.

Tadiću uručeno najviše priznanje grčkog parlamenta

Predsedniku Srbije Borisu Tadiću u Atini je uručena Zlatna medalja grčkog parlamenta za doprinos snaženju i produbljivanju prijateljskih odnosa dve države.

Predsednik grčkog parlamenta Filipos Pecalnikos istakao je da će zakonodavna tela dve države nastaviti da produbljuju odnose na dobrobit srpskog i grčkog naroda.

Uručenju medalje, najvišeg priznanja koje parlament Grčke dodeljuje stranim državnicima, prisustvovali su i članovi parlamentarne grupe grčko-srpskog prijaljstva.

Predsednik Srbije je, pre susreta sa Pecalnikosom, položio venac na Grob neznanog junaka na platou ispred grčkog parlamenta.
Pogledaj vesti o: Grčka

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.