Izvor: Blic, 29.Jun.2010, 10:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tadić u Beču na jubileju srpske crkvene opštine
Predsednik Srbije Boris Tadić dobio je danas snažnu podršku zvaničnog Beča za dalji proces evrointegracija Srbije i to bez novih, dodatnih uslova.
Od Srbije se očekuje, saopšteno je u Beču, da ispuni osnovne, institucionalno ustanovljene uslove koji su predočeni na početku procesa evropskih integracija.
Predsednik Srbije boravi u jednodnevnoj poseti Austriji, gde se već sastao sa kancelarom te zemlje Vernerom Fajmanom i predsednikom Privredne komore >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Kristofom Lajtlom, a očekuje ga i susret sa austrijskim kolegom Hajncom Fišerom.
Austrija vodeći investitor u Srbiji
Austrija je sa oko 2,6 milijardi dolara uloženih u srpsku ekonomiju vodeći strani investitor u našoj zemlji. Značajni austrijski investitori u Srbiji su "Mobilkom Austrija", OMV Austrija, "Henkel", ATB, "Tondah", "Metro keš end keri", "Grave", "Knauf", "Vinerberger", "Rauh" i u oblasti bankarstva i osiguranja Rajfajzen internešenal, Hipo alpe adrija Austrija, Erste banka, Unika...
Prema Tadićevim rečima, većina od oko 300 austrijskih kompanija koje posluju u Srbiji zadovoljna je uslovima privređivanja, i nijedna od njih nema nameru da se povuče sa srpskog tržišta.
Tokom susreta sa kancelarom, pored evrointegracija Srbije, razgovaralao se i o borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, produbljivanju medjusobne saradnje, posebno u oblasti ekonomije.
Od posebne važnosti za bilateralnu ekonomsku saradnju je stabilnost u finansijskom sektoru, budući da su sve veće austrijske banke prisutne u Srbiji i da ne nameravaju da zbog ekonomske krize suze svoju delatnost, naveo je predsednik Srbije.
Infrastrukturni projekti u Srbiji potencijalno plodotvorna oblast saradnje, a znatan broj kompanija zainteresovan je za učešće u takvim projektima u narednih pet godina, što je period u kome bi Srbija trebalo da se mrežom autoputeva poveže sa svim susednim državama.
Iako su svi austrijski operateri u ovoj oblasti zainteresovani za učešće na tenderima i neki već aktivno rade, predsednik Srbije je austrijskim sagovornicima skrenuo pažnju da postoji nezadovoljstvo radom nekih od njih, pre svega brzinom realizacije projekata.
Godišnjica Srpske crkvene opštine
Tadić će večeras otvoriti izložbu "Srbija - kulturna spona Istoka i Zapada", kojom se obeležava 150. godišnjica Srpske crkvene opštine u austrijskoj prestonici.
Srpska crkvena opština Sveti Sava zvanično je osnovana 1860. godine i predstavlja nastariju srpsku crkvenu opštinu na Zapadu.
Nije slučajno što je njeno sedište u Beču, budući da je austrijska prestonica vekovima bila značajno kulturno središte Srba.
Večerašnjoj ceremoniji će prisustvovati i austrijski državni zvaničnici, kardinal Kristof Šenborn i episkop bački Irinej, a najavljen je i dolazak premijera Republike Srpske Milorada Dodika.









