Izvor: B92, 31.Maj.2011, 10:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Suđenje Mladiću i revizija tužbe
Sarajevo -- Pravni zastupnik BiH pred Međunarodnim sudom pravde Sakib Softić kaže da će suđenje Mladiću pomoći u pripremi revizije tužbe BiH protiv Srbije i Crne Gore.
Podsetimo, BiH je tužila Srbiju i Crnu Goru pred Mešunarodnim sudom pravde u Hagu za genocid
Softić za "Dnevni avaz" tvrdi da je "Beograd znao da će biti počinjen genocid u Srebrenic i da su oni to želeli ali da se to ne može dokazati, jer nemamo stenograme telefonskih razgovora između Mladića >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i Slobodana Miloševića u periodu kad su se sporni događaji dešavali".
Softić se pita ko ga može uveriti da Mladić nije razgovarao s vrhovnom komandom u Beogradu od 11. do 16. jula 1995. godine, kada se "desila" Srebrenica.
"Sada je dovoljno da postoji presuda u slučaju Mladić, u kojem se u nekoliko rečenica navodi da su u Beogradu znali šta Mladić namerava raditi ili šta se uopšte dešava. Dakle, dovoljno je da imamo od suda potvrđenu izjavu da su u Beogradu znali da će Mladić počiniti genocid. Za nas je, takođe, važno da Mladić potvrdi da su za njegove aktivnosti znali u Beogradu i da im je on javljao kako se akcija odvijala...", kaže Softić.
On ističe da bi im to moglo koristiti za reviziju presude, kao i da je kod revizije tužbe protiv Srbije za genocid presudna volja Predsedništva BiH, koje je ustavno nadležno za sudske postupke koje BiH vodi protiv drugih država.
On navodi da je presuda Medđunarodnog suda pravde iz februara 2007. potvrdila da je "Srbija naoružala i opremila snage koje su počinile genocid u Srebrenici i oko nje".
"Čak se u jednom pasusu presude tvrdi da je akcija zamišljena i koordinisana iz Beograda, ali nismo dokazali da su donosioci odluka imali genocidnu nameru, niti su, navodno, znali da druga strana ima genocidne namere", rekao je Softić sarajevskom listu.









