Izvor: B92, 18.Feb.2003, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sejlor: Hag uslov za normalizaciju trgovinskih odnosa

Vašington -- Američkom Kongresu bi 25. februara mogao da bude predat zakonski predlog o normalizaciji trgovinskih odnosa sa Srbijom i Crnom Gorom, ali to zavisi, pre svega, od bolje saradnja Beograda sa Haškim tribunalom, izjavio je član američke trgovinske komore Džon Sejlor.

Sejlor je za "Glas Amerike" rekao da bi Predstavnički dom Kongresa trebalo da podnese taj predlog zakona na plenarnoj sednici i da bi i Senat iste nedelje mogao i da ga usvoji. "Ako ne bude teškoča, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nacrt će biti dostavljen predsedniku da ga potpiše u aprilu ili maju", precizirao je on.

Normalizacija trgovinskih odnosa SAD i SCG bila je najavljena još za kraj 2002. godine. Kongres je odlučio da odloži sertifikaciju dalje američke pomoći Srbiji i Crnoj Gori za kraj juna kako bi se vlastima u Beogradu dalo više vremena da ispune uslove za nastavak pomoći.

Upitan za moguće prepreke u usvajanju tog zakonskog predloga, Sejlor je odgovorio da je uticajni kongresmen Ben Kardin u decembru izneo određene zamerke u vezi sa saradnjom Beograda sa Tribunalom i da je to pitanje ponovo izašlo u prvi plan.

"Mnoge kompanije su veoma zainteresovane za usvajanje tog trgovinskog zakona u okviru kojeg se nalazi 435 zasebnih zakonskih akata. Ukoliko se ispostavi da je bilo koji od njih kontraverzne prirode on će biti povučen kako ne bi bio odbijen ceo predlog zakona. Imamo rok od dve nedelje za rešenje tog pitanja", rekao je član trgovinske komore. "Reč je o specifičnom problemu koji se odnosi na generala Ratka Mladića. Ambasador Pjer Ričard Prosper je bio u Beogradu pre nekoliko nedelja i razgovarao o tom pitanju a isto su učinili i predstavnici Haškog suda i EU. General Mladić bi mogao da se dobrovoljno preda Haškom sudu ili da bude uhapšen. Vašington shvata da Mladića štite paravojne snage i da bi prilikom njegovog hapšenja mnogi životi bili dovedeni u pitanje. Ja nemam odgovor na to, medjutim, izgleda da jedna jedina osoba drži zemlju taocem u vezi sa tim pitanjem", rekao je Sejlor.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.