Izvor: Akter, 22.Jul.2015, 19:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Reizbor javnog tužioca
Ministar pravde Nikola Selaković izjavio je danas, u raspravi o izboru republičkog javnog tužioca, da se u Srbiji prvi put predlaže reizbor tužioca koji za pet meseci završava mandat
On je rekao da se reizbor Zagorke Dolovac "vrši na osnovu jasnih merila i kriterijuma za ocenu stručnosti, osposobljenosti, dostojnosti, koji su javni, transparentni, poznati svakome ko je zainteresovano lice, ko prolazi određeni postupak, proceduru".
Prvi put se u svojoj punoći >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << Ustav Srbije u nečemu poštuje, istakao je Selaković.
Poslanici vladajućih i opozicionih stranaka su najavili da će podržati reizbor Zagorke Dolovac, samo je poslanik Srpske napredne stranke Marijan Rističević rekao da neće glasati za taj predlog.
On je rekao da u dobrom delu njenog mandata do 2012. godine država nije suzbijala kriminal, već je kriminal suzbijao državu.
Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Borislav Stefanović rekao je da je Zagorka Dolovac sjajan tužilac, da je njena biografija impresivna, kao i da je prošla sve instance u
okviru tužilačkog posla.
Gospođa Dolovac je neko čijem profesionalizmu i znanju nema ko šta da zameri, rekao je Stefanović i podsetio da ona nije član nijedne stranke.
Takođe je podsetio da je premijer Srbije Aleksandar Vučić 2010. godine izjavio da Dolovac ima ogromna primanja, 200 holjada dinara, kao funkcioner kojeg je izabrala DS i to
samo zato što je stranački funkcioner i partijski poslušnik.
Stefanović je pitao kako je SNS došla do toga da ovakvu ženu, koju njihov "lider negativno farba u crne tonove danas slavodobitno bira i o njoj govore sve najbolje".
U tome se krije i jedan stidljiv odgovor da verovatno među vašim silnim novim kadrovima niste mogli da nađete adekvatnu zamenu, rekao je Stefanović.
On je rekao i da su za tri godine vlasti SNS fioke tužilaštava prepune krivičnih prijava na koje niko ne reaguje.
Mahom se radi o prijavama protiv vaših članova. Za tri godine nijedan značajan postupak nije pokrenut protiv bilo koga iz vaše vlasti, istakao je Stefanović.
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Zoran Babić istakao je da u borbi protiv kriminala nema zaštičenih.
On je rekao da su se u režiji Demokratske stranke birali tužioci koji su simpatizeri DS, a koji su odbacivali optužbe protiv članova opštinskih odbora te stranke.
Znači, odbaciti sve optužbe protiv opštinskog odbora DS i istog momenta napreduješ. Istog momenta, tako i u Inđiji, tako i u Vlasotincu. I sada ti takvi govore o nekim punim
fiokama u tužilaštvu, rekao je Babić.
On je rekao da je SNS dolaskom na vlast 2012. godine u Specijalnom sudu za organizovani kriminal zatekla tri optužnice "sa tri prsta prašine".
Za godnu dana 157 podignutih i potvrđenih optužnica samo zato što smo rekli da se radi po zakonu, bez obzira čija članska karta bila, bez obtzira na poznanstvo. To je put kojim hoda ova država Srbija pod vođstvom SNS i Aleksandra Vučića, rekao je Babić.
Skupština Srbije je završila raspravu o izboru republičkog javnog tužioca, a sednica će biti nastavljena sutra razmatranjem amandmana na Predlog zakona o istraživanju nesreća u vazdušnom, železničkom i vodnom saobraćaju i izmenama Zakona o obligacionim i osnovama svojinsko-pravnih odnosa u vazdušnom saobraćaju.









