Izvor: Akter, 16.Jul.2015, 13:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Referendum u RS unutrašnje pitanje BiH
Sprovođenje referenduma u Republici Srpskoj je pitanje unutrašnje politike Bosne i Hercegovine, saopštio je ambasador Rusije u BiH Pertar Ivancov
U saopštenju objavljenom na sajtu ruske ambasade u Sarajevu navodi se da postoje ozbiljne zamerke na pravni sistem u BiH i da "ne samo različite bosanskohercegovačke političke snage, već i mnogobrojni predstavnici međunarodne zajednice priznaju njegovu neefikasnost", dok "takozvani strukturalni dijalog" o reformi pravnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << sistema koji je pokrenula EU 2011. nije dao rezultate.
Saopštenje nosi datum 14. jul kada je u skupštini RS počela rasprava o organizovanju referenduma o pravosuđu na državnom nivou.
Predlog za organizovanje referenduma o pravosuđu na državnom nivou usvojen je juče, nakon dvodnevne rasprave, a zaključeno je da bi referendum trebalo da bude održan u roku od šest meseci.
Ambasada SAD u BiH danas je saopštila da je "alarmirana pravcem u kojem planirani referendum vodi Republiku Srpsku kao entitet, kao i pretnjama koje to predstavlja za sigurnost, stabilnost i prosperitet BiH".
I visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH (OHR) Valentin Incko izrazio je žaljenje zbog činjenice da je većina delegata u Narodnoj skupštini RS podržala predlog za organizovanje referenduma.
Skupština RS je i juče usvojila i predlog za organizovanje referendum o ovlašćenjima visokog predstavnika. OHR je ocenio da "to izlazi iz okvira nadležnosti Narodne skupštine RS".
Za odluku o raspisivanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH glasalo je 45 poslanika, dok je 31 poslanik bio uzdržan.
Predsednik RS Milorad Dodik je kazao da Tužilaštvo BiH pod direktnim uticajem bošnjačke Stranke demokratske akcije (SDA) i da je visoki predstavnik nametnutim zakonima stvorio novi sistem pravosuđa u BiH koji funkcioniše u suprotnosti s vladavinom prava.
Pogledaj vesti o: Ambasador Rusije
Rusija: Referendum u RS unutrašnje pitanje BiH
Izvor: NoviMagazin.rs, 16.Jul.2015
Sprovođenje referenduma u Republici Srpskoj je pitanje unutrašnje politike Bosne i Hercegovine, saopštio je ambasador Rusije u BiH Petar Ivancov...U saopštenju objavljenom na sajtu ruske ambasade u Sarajevu navodi se da postoje ozbiljne zamerke na pravni sistem u BiH i da "ne samo različite bosanskohercegovačke...


















