Izvor: Blic, 01.Avg.2017, 10:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Raširiti unutrašnji dijalog o Kosovu
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Srbije Veljko Odalović pozdravio je danas poziv predsednika Aleksandra Vučića na unutrašnji dijalog o Kosovu, istakavši da je dobro razgovarati o toj temi sa što više aktera na javnoj sceni, i to slobodno, bez ikakvih predrasuda i pritisaka.
- Dobro je da je pokrenuta ovakva inicijativa, dobro je da se hrabro govori o ovoj temi na ovakav način i verujem da će iz svega ovoga Srbija izaći jača, sa konkretnim predlozima i >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << rešenjima - rekao je on, gostujući na RTS.
Odalović je izrazio nadu da će mnoga teška pitanja koja Srbiju iscrpljuju i dugoročno opererećuju biti prvo na unutrašnjem planu razrešena, a onda, kada se stvore uslovi sa druge strane da dijalog počne, da će i oni koji će biti veoma važni - a to su međunarodni faktori - biti deo celog ovog procesa.
On je ocenio i da se međunarodni faktori u ovom trenutku ne bave na kvalitetan način ovim problemom, jer su, kako je naveo, verovatno druge prioritete stavili u prvi plan.
Ukazavši da bi što više pojedinaca i institucija trebalo da se uključi u unutrašnji dijalog o Kosovu, "a ne da zabijaju glavu u pesak", istakao je da je dobro čuti i glas SANU, i umetnosti, i SPC i drugih javnih, kulturnih, ali i privrednih institucija, ali i da treba stvoriti ambijent u kojem će se dijalog voditi bez ikakvih predrasuda i pritisaka.
- Važno je da se taj unutrašnji dijalog raširi, da se vodi sa što više aktera, da svi što je moguće više daju slobodnih i predloga i ininicijativa i sugestija, i da se iz toga u jednom trenutku definiše forma, napravi strategija i da državni vrh ima jedan usaglašeni unutrašnji dijalog i konkretna rešenja - rekao je on.
Sa tim bi, navodi Odalović, Beograd mogao da izađe i prema Prištini koju, kaže, moramo doživeti kao partnera u tom dijalogu, ali i prema medjunarodnoj zajednici, jer je očigledno da su interesi velikih sila kroz istoriju, ali i 1990-ih godina, bili odlučujući za sve ono što se desilo.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija






