Izvor: B92, Beta, 03.Apr.2009, 18:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prvo o dnevnicama, pa o ekologiji

Beograd -- Skupština Srbije je završila raspravu o ekološkim zakonima, ali je početak sednice obeležila polemika o poslaničkim dnevnicama.

Ministar životne sredine Oliver Dulić izjavio je da će se usvajanjem seta ekoloških zakona najzad uvesti red u toj oblasti i da će Srbija biti mnogo čistija i zdravija za život. Dulić je rekao da je u Srbiji problem bio to što je u mnogim oblastima koje su se ticale životne sredine postojao ili stari zakon, različite uredbe, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ili nije bilo nikakve regulative.

Poslanici Skupštine Srbije završili su danšnji rad u 18 sati, a objedinjenu načelnu raspravu o šest zakona iz oblasti ekologije nastaviće u ponedeljak, 6. aprila.

Oni su danas posle podne počeli razmatranje predloga zakona o zastiti vazduha, žaštiti od buke u životnoj sredini, zakona o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda, o proceni uticaja na životnu sredinu, zakona o zaštiti prirode i izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine.

Tokom sednice Skupštine, ranije danas, poslanik Demohrišćanske stranke Srbije Vladan Batić tražio je izvinjenje od predsednice Skupštine Srbije zbog toga što je u jednom dnevnom listu objavljen spisak poslanika koji nisu dali deo svoje dnevnice u Fond solidarnosti.

On je rekao da mesečno izdvaja dnevnice za jednu porodicu, a da za dnevnice solidarnosti nije ni znao.

"Deset vaših smrdljivih dnevnica ja mesečno plaćam za jednu porodicu", rekao je Batić i predložio da se poslanicima ukinu dnevnice i da se taj novac uplaćuje za nezbrinutu decu.

Predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović poručila je poslanicima da ne može uputiti izvinjenje za nešto sa čim nije upoznata.

Ni vlast ni opozicija još nisu zvanično odgovorili na ponudu Dragana Markovića Palme da se smanje poslaničke dnevnice. Demokrate kažu da je to demagogija i da su već napravili paket mera štednje u parlamentu, a predstavnici opozicije kažu da oni sami odlučuju o tome kome će dati svoje dnevnice.

"Ja mislim da je to samo tema pred kamerama, nikada se nije o tome razgovaralo na administrativnom odboru , i nije problem da sednemo sa Jedinstvenom Srbijom i da se dogovorimo da li su to dnevnice ili nešto drugo", rekla je Jelena Trivan iz Demokratske stranke.

Dragan Marković Palma iz „Jedinstvene Srbije" zapitao je "ko su danas milioneri u Srbiji, 200 hiljda čisto primaju, za dva meseca to je 2 miliona".

Šef poslaničke grupe Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović naveo je da Administrativni odbor o uplaćivanju dnevnica u Fond solidarnosti nije mogao da donese odluku, jer je pitanje poklanjanja dnevnica lični čin i naveo da LDP svoje dnevnice daje onima kojima su potrebne.

Nakon toga je nastavljena objedinjena rasprava o predlozima zakona o zaštiti od nejonizujućih zračenja, o ambalaži i ambalažnom otpadu, o zaštiti od jonizujućih zračenja i o nuklearnoj sigurnosti, o upravljanju otpadom, o biocidnim proizvodima, o hemikalijama i o zabrani razvoja, proizvodnje, skladištenja i upotrebe hemijskog oružja i o njegovom uništavanju.

Elektronski sistem ni danas ne radi, tako da je kvorum utvrđen prebrojavanjem poslanika, koji i danas, kao i juče, zbog tehničkih poteškoća, govore sa centralne govornice, a ne sa mesta.

Skupština radi, ali problemi ostaju

Skupština Srbije uspela je, posle dva dana blokade, da završi raspravu o Predlogu zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne Srbije.

Međutim, ni jučerašnje zasedanje nije prošlo bez problema. Najpre je u parlamentu zakazao elektronski sistem, a potom je iz sale izbačeno četvoro poslanika radikala koji su sedeli na mestima predviđenim za LDP.

Problem sa mikrofonima nije uspela da reši ni služba tehnike, pa su poslanici umesto sa svojih mesta, oko kojih se već tri dana svađaju, govorili kako su i navikli, sa govornice.

Gostujući u emisiji "Replika" B92, poslanik SPO-a Aleksandar Jugović rekao je da je rasprava o rasporedu sedenja apsurdna i da odluka Administrativnog odbora mora da se poštuje.

"Ako ćemo da vratimo dostojanstvo parlamentu, mi moramo poštovati njegove institucije. Ja nisam redar, ali u parlamentu se mora znati nekakav red”, kaže Jugović.

Za atmosferu i situaciju u parlamentu opozicija optužuje vladajuću većinu. U DSS-u kažu da ni u Domu Narodne skupštine, ni u poslaničkim klubovima nije mnogo bolja situacija sa smeštajem nego u sali za sednice.

"Predsednica parlamenta ima dva kabineta, a poslanička grupa DSS radi u jednoj prostoriji, za jednim računarom i za jednim stolom. To su elementarni uslovi, ne tražimo mi nikakve ekstra uslove”, kaže Miroslav Petković iz DSS-a.

Ipak, Skupština Srbije završila je danas objedinjenu načelnu raspravu o sedam ekoloških zakona koji su jedan od uslova za približavanje Srbije Evropskoj uniji.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.