Izvor: Politika, 22.Dec.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pastor: DS ne poštuje naš stav
Zakon o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava je antievropski i antimanjinski. Evropska komisija u sledećem izveštaju sigurno neće pohvaliti Srbiju zbog usvajanja ovakvog zakona
Balint Pastor, šef Poslaničke grupe manjina u Skupštini Srbije, ubeđen je da je juče usvojeni Zakon o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava antievropski i antimanjinski. Objašnjavajući zbog čega poslanici manjinskih stranaka nisu glasali za predlog ovog zakona, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Pastor kaže da je činjenica da je podneto 110 amandmana, od kojih su neke podneli i poslanici vladajuće koalicije, trebalo da bude signal „pre svega Demokratskoj stranci, da ovaj zakon ne valja i da ga treba povući iz procedure”.
– Mi sigurno nećemo rušiti vladu i nećemo glasati protiv budžeta. Ne želimo da budemo faktor nestabilnosti. To što smo bili protiv ovog zakona ne znači da smo protiv vlade već protiv ovog zakona, jer je on antievropski antimanjinski – kaže Pastor.
Rekli ste i da nikad nećete zanemariti regionalni interes, ali da li ipak vidite da negde postoji granica, kada gledanje samo regionalnog interesa ugrožava opšti interes, jer se time sprečava donošenje drugih zakona?
Rekli smo da ćemo podržati sve ostale zakone i da oni za nas nisu sporni. U ovom slučaju trebalo je povući predlog zakona o sedištima sudova. Rekli smo i da ne želimo i nismo u mogućnosti da glasamo protiv direktnih interesa naših birača. To je stav koji DS očigledno nije poštovao.
Kako komentarišete to što je LDP dao kvorum za izglasavanje ovog zakona?
Ne bih želeo to da komentarišem, ali me čudi što su obezbedili kvorum za ovaj zakon, jer je i gospodin Jovanović govorio da je on antievropski, a u raspravi je koristio istu argumentaciju koju smo koristili i mi. Što se tiče toga da je on eventualno podržao ovaj zakon kako bi bio usvojen i zakon o pasošima, ove dve stvari ne bi trebalo povezivati. Mi smo glasali za sve ostale zakone, ali nam je bio sporan ovaj zakon o sedištima sudova. Evropska komisija u sledećem izveštaju sigurno neće pohvaliti Srbiju zbog usvajanja ovakvog zakona.
Glasali ste za amandmane opozicije. Da li ste vi to prešli u opoziciju?
Nismo. Mi smo glasali za sve amandmane koji su podneti na ovaj zakon jer smo smatrali da predlog zakona nije bio dobar. Želeli smo da stavimo do znanja da je trebalo usvojiti neke amandmane.
Da li će možda ovakav stav poslanika manjina da se odrazi i na potvrđivanje Statuta Vojvodine?
Statut Vojvodine svakako u najbržem roku treba da bude potvrđen u Narodnoj skupštini. Ne mogu da zamislim situaciju da su određene stranke vladajuće koalicije glasale za Statut u pokrajinskoj skupštini, a da to ne učine u republičkoj. Očekujem da će Statut biti usvojen ili krajem januara ili početkom februara.
M. R. Petrović
-------------------------------------
Ostojić: Zakon je izglasao Toma Nikolić
Poslanici Liberalno-demokratske partije obezbedili su kvorum u Skupštini Srbije za izglasavanje Zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava, jer su, kako to objašnjava poslanik LDP-a Zoran Ostojić, odgovorni ljudi. „Ovo što se radi u skupštini je katastofa”, rekao je Ostojić. On je negirao da takav stav znači kritiku SVM-a ocenivši da je reč o „kritici na račun vladajuće većine koja nije u stanju da upravlja ovom skupštinom i dovodi građane u ludačku situaciju”.
„Zakon o teritorijalnoj organizaciji sudova izglasao je Tomislav Nikolić koji se nije pojavio u skupštini. Da su svi poslanici opozicije bili ovde, zajedno sa Mađarima, Bošnjacima i Rizom Halimijem, taj zakon ne bi prošao. Odgovornost, prema tome, pada na one poslanike opozicije koji nisu bili u sali”, rekao je Ostojić.
[objavljeno: 23/12/2008]





