POZIV NA BOJKOT VERONAUKE - POLITIČKA PROPAGANDA

Izvor: Kurir, 11.Sep.2010, 19:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

POZIV NA BOJKOT VERONAUKE - POLITIČKA PROPAGANDA

NOVI PAZAR - Ministarstvo vera Vlade Srbije ocenilo je da poziv glavnog muftije Islamske zajednice u Srbiji Muamera Zukorlića na bojkot nastave islamske veronauke izlazi iz verskog i prosvetnog polja i zalazi duboko u polje političke propaganda.

Kako je rekao portparol tog ministarstva Aleksandar Raković, s druge strane, Zukorlićev poziv na bojkot nastave islamske veronauke može da se shvati i kao poziv na kršenje ljudskih prava učenika na pohađanje i nastavnika na obavljanje verske >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << nastave.

"Veroučetlji koji predaju islamsku veronauku uglavnom su školovani na Fakultetu za islamske studije u Novom Pazaru koji je osnovao muftija Zukorlić", naveo je Raković.

On je podsetio da 60 odsto veroučitelja izražava lojalnost Zukorlićevoj Islamskoj zajednici u Srbiji, a 40 odsto podržava Islamsku zajednicu Srbije i reis-ul-ulemu Adema Zilkića.

"Ovi veroučitelji su sticali ista znanja tokom studija i time nije ubedljiva tvrdnja da su neki od njih nekompetentni za obavljanje nastave islamske veronauke", naveo je Raković. On je objasnio da ne postoji islamska veronauka "upravljačkih struktura", već postoji islamska veronauka koja se u školama predaje prema planu i programu.

Upitan da li je Ministarstvo spremno na dijalog na koji Zukorlić poziva predstavnike vlasti u Beogradu, Raković je rekao da to ministarstvo jeste. "Potrebno je samo da se Zukorlić lično uobičajenim putem obrati ministru Bogoljubu Šijakoviću, da zatraži razgovor i ministar će ga primiti", kazao je Raković.

Trećeg dana najradosnijeg muslimanskog praznika Ramazan bajrama, Zukorlić je sinoć u Prijepolju pozvao roditelje i decu na bojkot veronauke koju sprovode, kako tvrdi, veroučitelji koji nemaju ni minimum potrebnog znanja.

Reis-ul-ulema Zilkić, koji je član vladine Komisije za veronauku, kritikovao je Zukorlićev poziv na bojkot i apelovao na roditelje i decu da ne podležu "uticaju i pritiscima očajnika". Zilkić smatra da je Zukorlićev poziv na bojkot islamske veronauke "očajnički potez" kojim on želi da prikrije nemoć i da izazivanje konfliktne situacije u kontinuitetu ima samo jedan cilj - skretanje medijske i svake druge pažnje na sebe.

"Ubeđen sam da njegov poziv neće uticati na dalje odvijanje nastave, jer se radi o veroučiteljima koji su i prethodnih godina izvodili nastavu islamske veronauke u školama u Srbiji", rekao je ranije danas reis-ul-ulema.

U Srbiji postoje dve upravljačke strukture islamske zajednice koje se međusobno ne priznaju. Zukorlić i njegovi sledbenici protestovali su prvo zbog izbora reis-ul-ulem Zilkića u vladinu Komisiju za veronauku, a u dva maha su, tim povodom, najavljivali protest ispred Vlade Srbije u Beogradu, ali su od toga odustali.

Prema ranijim informacijama, veroučitelji islama su birani prema stručnosti i na spisku u školama Srbije su se u većem broju, 61 odsto, onih koji podržavaju Zukorlićevu opciju i 31 odsto veroučitelja koji su lojalni Zilkiću.

Nastavak na Kurir...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Mahmutović ne odustaje od vrtića

Izvor: B92, 11.Sep.2010

Novi Pazar -- Gradonačelnik Novog Pazara Meho Mahmutović izjavio je da ne vidi nijedan razlog zbog kojeg bi Gradska uprava odustala od izgradnje dečjeg vrtića na Hadžetu... Sporna je parcela koju svojom smatra Islamska zajednica u Srbiji glavnog muftije Muamera Zukorlića...Mahmutović je rekao...

Nastavak na B92...

"Spremni za razgovor sa Zukorlićem"

Izvor: B92, 12.Sep.2010, 15:00

Beograd -- U Ministarstvu vera spremni su za razgovor sa muftijom Islamske zajednice u Srbiji Muamerom Zukorlićem, rekao je portparol ministarstva Aleksandar Raković... "Potrebno je samo da se Zukorlić lično, uobičajenim pisanim putem obrati ministru Bogoljubu Šijakoviću i da zatraži razgovor",...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.