
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Jul.2019, 13:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Osveštani obnovljeni temelji Keveriške crkve
Njegovo preosveštenstvo Episkop banatski gospodin Nikanor u sasluženju sveštenstva, osveštao je juče temelje Crkve Svetog Oca Nikolaja Arhiepiskopa Miriklijskog Čudotvorca, poznatije kao Keveriška crkva nadomak Pavliša.
Potpuna obnova ovog hrama započeta je na inicijativu meštana, a objekat osim verskog ima i veliki istorijski značaj.
Petnaest meseci nakon pokretanja Inicijative, započeta je i obnova Keveriške crkve.
Obnovljene temelje, podignutu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << prvu ploču, kao i celokupne radove, osveštao je Vladika banatski Nikanor, podsećajući i na istorijski značaj ovog hrama.
Iako je nekadašnje naselje Keveriš sa svih 60 kuća, 1800. godine depešom gradskih vlasti iseljeno u današnji Pavliš, crkva je opstajala na ovom mestu do mađarske bune 1848. godine.
Tada su u sukobu sa mađarskom vojskom ubijeni srpski dobrovoljci koji su se u hram sklonili, i on je srušen.
"Sada je ovaj hram, čiji su temelji danas osvećeni, ponovo u fazi podizanja, da se u njemu Bog slavi, i da se nikad ne zaboravi ono što se ovde dogodilo, jer ne može se i ne sme zaboraviti”, poručio je vladika Nikanor.
Jerej Vladimir Božović dodao je: "Oni su rušili, mi ne zaboravljamo, ali zidanje mi građenjem praštamo".
Inicijativu za obnovu hrama pokrenuli su parohijski sveštenici i meštani, a priključile su im se komšije i prijatelji iz sela i grada, darujući finansijska sredstva ili materijal za radove.
I svi sa velikom radošću iščekuju obnovu ove crkve, posvećene Sv. Ocu Nikolaju Arhiepiskopu Miriklijskom Čudotvorcu.
Jedan od članova Odbora za obnovu hrama, Bojan Lauš, zahvalio je svima koji u tome pomažu:
"U Pavlišu ppstoji pravoslavna crkva, ali nam je jako važno da se i ovaj hram obnovi".
"Pre svega zahvaljujemo se Bogu i Sv. Ocu Nikolaju čiju smo molitvu osećali svaki put na ovom mestu, i mnogo nam znači što su ljudi porepoznali našu inicijativu i što smo stigli dovde", rekao je Srđan Nikić, još jedan od članova Odbora za obnovu.
Očekuje se da će radovi na ponovnoj izgradnji ovog hrama biti završeni do kraja godine, a naredne i finalni radovi na obnovi, i da će meštani moći da se kako dolikuje okupe u ovoj svetinji.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...