Odložen sporazum sa EU o vizama

Izvor: B92, 11.Apr.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Odložen sporazum sa EU o vizama

Brisel -- Srbija danas nije parafirala sporazume o viznim olakšicama i readmisiji s EU u Briselu, Crna Gora parafirala iste sporazume.

Za razliku od Crne Gore, koja je danas parafirala sporazume sa EU o viznim olakšicama i readmisiji, parafiranje istih sporazuma između Srbije i EU je odloženo, ali i najavljeno za septembar. Predstavnica Srbije Tanja Miščević kaže da delegacije nisu mogle danas da postignu puni sporazum u vezi sa sprečavanjem ilegalne imigracije stranih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << državljana koji u Uniju stižu preko Srbije.

Tanja Miščević kaže da to ne znači da postoje neki ozbiljniji problemi.

"Sve smo dogovorili što se tiče viznih olakšica. Sve one o kojima smo govorili su tu, biće dostupne našim građanima i za njih će vize biti besplatne. Readmisija je gotovo u potpunosti izdogovarana", rekla je direktorka Kancelarije Vlade Srbije za pridruživanje Evropskoj uniji.

"Ostao nam je jedan član, koji nije sporan, već ga je potrebno precizirati, koji se odnosi na državljane trećih država i našu obavezu u odnosu na njih", kaže ona.

"Zajednički dogovor Evropske komisije i nas jeste da se sačekaju dodatne konsultacije sa Vladom Srbije i EK s predstavnicima država članica, kako bismo do kraja meseca u Beogradu imali poslednje razgovore", kaže ona.

Rasim Ljajić, koji se kao ministar za ljudska i manjinska prava, bavio i pitanjem readmisija, kaže da se procenjuje da u EU boravi 100.000 do 150.000 ilegalnih imigranata iz Srbije. Među njima ima dosta i Albanaca sa Kosova. Istovremeno, problem je i što kroz Srbiju u Uniju ulaze državljani trećih zemalja.

Osim pitanja tretmana stranih imigranata, koje je usporilo parafiranje sporazuma, Srbija se već obavezala da ispuni i niz tehničkih uslova, recimo, da obezbedi punu kontrolu granica i da reši pitanja srpskih pasoša.

Miščevićeva, međutim, naglašava da to što danas nije potpisan sporazum ne predstavlja veliki problem. "Ovo neće ometati tempo koji postoji, a predviđen je da u septembru dođe do potpisivanja, kako bi sporazum stupio na snagu u januaru", kaže ona.

"Uklapamo se u rokove, nije veliki problem, još malo dogovaranja i mislim da će onda i nama biti jednostavnije da prihvatimo ovaj sporazum", rekla je Miščevićeva.

Šta sporazum donosi

Sporazumi bi trebalo da stupe na snagu u januaru sledeće godine. Vizne olakšice odnose se na poslovne ljude, studente, đake i srednjoškolce, a EK je pristala da besplatne vize izdaje i pripadnicima verskih zajednica u Srbiji, lekarima i advokatima, deci do šest godina, penzionerima i građanima koji putuju preko određenih turističkih agencija.

Tanja Miščević izjavila je za B92 da se o punoj liberalizaciji viza može razgovarati tek kada Srbija ispuni sve tehničke uslove, a da će sporazumom koji treba da bude potpisan biti olakšana procedura za dobijanje viza većini građana Srbije.

"To podrazumeva vrlo mali broj dokumenata. Govorimo o aplikaciji za vizu, potvrdnom pismu, pozivnom pismu iz EU i potvrdi o pripadnosti određenoj kategoriji na koju se vizne olakšice odnose, kako bi se u roku ne dužem od 10 dana dobila viza", kaže ona.

"Za najveći broj građana viza će biti besplatna, a za svaku sledeću aplikaciju za vizu sve vize bi bile izdavane na duže vreme", objašnjava Tanja Miščević.

Sporazumom o readmisiji Srbija bi trebalo da reguliše status oko 100.000 svojih državljana koji ilegalno žive u zemljama EU. Tanja Miščević kaže da bi to moglo za Srbiju da bude veoma skupo, ali da se može rešiti bilateralnim programima pomoći i podrške.

"To je sporazum o kom Srbija pregovara sa EK, a EK nastupa u ime svih država-članica. Sporazum o readmisiji je zapravo stavljanje u zajednički okvir svih sporazuma o vraćanju naših građana koji ilegalno borave na teritoriji EU, i to je samo institucionalizacija postojeće bilateralne prakse između nas i nekih od članica EU", kaže ona.

Pre potpisivanja, koje je planirano za septembar, sporazume bi trebalo da usvoji i Vlada Srbije.

Crna Gora parafirala sporazum

Predstavnici crnogorske vlade i Evropske komisije parafirali su danas u Briselu sporazume o viznim olakžicama i readmisiji.

U saopštenju Vlade Crne Gore navodi se da sporazum predviđa smanjenje broja dokumenata potrebnih za dobijanje viza i izdavanje viza za više putovanja sa rokom važenja i do pet godina.

Cena vize će i dalje biti 35 evra, ali takse za njihovo izdavanje ubuduće neće plaćati sve dogovorene kategorije građana.

Predstavnici Evropske komisije podržali su predlog crnogorske vlade o formiranju Zajedničkog aplikacionog centra EU u Podgorici, koji bi građanima Crne Gore omogućio da na istom mestu podnose zahteve za vize za sve države potpisnice Šengenskog sporazuma, navodi se u saopštenju vlade.

Crna Gora se sporazumom obavezala i da će preuzeti bivše državljane SFRJ koji su rođeni i imali prebivalište na njenoj teritoriji 27. aprila 1992. godine, a sada su bez državljanstva.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.