Odbor: Pojednostaviti proceduru za državljanstvo

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 03.Nov.2016, 17:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Odbor: Pojednostaviti proceduru za državljanstvo

Očuvanje kulturnog i istorijskog nasleđa, obrazovanje i vraćanje imovine neki su od problema sa kojima sa suočavaju Srbi u regioni, rečeno je danas u Skupštini Srbije.

Predsednik Odbora za dijaposporu i Srbe u regionu Ivan Kostić kaže da je procedura za dobijanje državljanstva izuzetno komplikovana i da bi je trebalo pojednostaviti.

"Uveren sam i vidim da postoji dobra volja, bez obzira na stranačku pripadnost, da se problemi Srba u regionu reše na pozitivan >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << način", rekao je Kostić.

Navodeći da je jedan od glavnih problema Srba u Rumuniji obrazovanje i kultura, član tamošnjeg Parlamenta Slavomir Gvozdenović izrazio je uverenje da će o tome moći uskoro da razgovara sa srpskim premijerom tokom njegove posete Temišvaru.

"Ne tražimo da nam neko iz Beograda plati da ostanemo Srbi, već nam je važno da se poštuju napori koje ulažemo da sačuvamo jezik, veru, kulturu", rekao je Gvozdenović.

Član parlamenta Makedonije Ivan Stojiljković kaže da nije postignut dobar rezultat po pitanju informisanja na srpskom jeziku u Makedoniji i tu očekuje pomoć nadležnih u Srbiji.

"Dobra vest je da se širi konzularna mreža Srbije i očekujemo otvaranje konzulata u Kumanovu", rekao je on.

Kada je reč o odnosima Srbije i Mađarske, oni su na viskom nivou, rekao je Ljubo Aleksov član parlamenta u Mađarskoj, što, kako je istakao, utiče na položaj srpske manjine.

"Srbi u Mađarskoj imaju bolji i sređeniji status nego što je to bilo u prethodnom periodu, zahvaljujući naporima koje čine dve vlade", rekao je Aleksov.

Predsednik Odbora za dijasporu je, iznoseći zaključke današnje sednice, kazao da će oni biti dostavljeni nadležnim ministarstvima, kako bi se pomoglo Srbima u dijaspori.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.