Izvor: Blic, 29.Maj.2008, 18:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nikolić: Tražićemo od EU da u SSP ubaci i amandman o Kosovu
Posle postignutog koalicionog dogovora radikala, narodnjaka i SPS-PUPS za vlast u Beogradu, juče su demokrate uputile novu ponudu koaliciji oko SPS. Ponuda DS, u kojoj su već tri ministarstva i potpredsedničko mesto u vladi, uvećana je još jednim potpredsedničkim mestom i jednom visoko pozicioniranom funkcijom u državnoj hijerarhiji.
Istovremeno, juče je završen još jedan sastanak lidera SRS, DSS i SPS, koji je zamenik predsednika radikala Tomislav Nikolić ocenio ozbiljnim >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i saopštio da je „sve bliže formiranje ove koalicije", a da on, Koštunica i Dačić nemaju „ništa što ih razdvaja".
Formiranje vlasti na republičkom nivou i ukupno šest visokih funkcija koje socijalistima nude demokrate uslovljeni su dogovorom za Beograd. DS ne odustaje od formiranja istovetne koalicije u parlamentu i glavnom gradu i smatraju da je taj dogovor i dalje moguć, i da za formiranje vlasti u Beogradu još ima vremena.
Posle jučerašnjeg sastanka lidera DSS Vojislava Koštunice, predsednika SPS Ivice Dačića, predsednika PUPS Jovana Krkobabića i Tomislava Nikolića, zamenik predsednika SRS rekao je da se nada da će razgovori uskoro rezultirati potpisivanjem sporazuma o koaliciji i naveo da je postignut dogovor da mandatar za sastav vlade bude Vojislav Koštunica. „Ako Koštunica bude predsednik vlade, ja ću biti predsednik Skupštine", rekao je on.
Međutim, jučerašnjem sastanku nije prisustvovao prvi čovek Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma. Njegovo odsustvo opravdao je Nikolić rekavši da Marković ima neodložan sastanak sa grčkom delegacijom. Tokom jučerašnjeg dana nije bilo moguće stupiti u kontakt sa Markovićem. Prema nezvaničnim navodima, Marković je potpuno odustao od koalicije sa SRS i DSS, što mogućnost formiranja vlasti SRS-DSS-SPS na republičkom nivou čini malo mogućom. Takođe, rezervna varijanta na koju su SRS i DSS igrali - Bošnjačka lista za evropski Sandžak Sulejmana Ugljanina više nije izvesna. Prema nezvaničnim navodima Ugljaninu je u Turskoj gde je boravio pre nekoliko dana poručeno da ne ide u koaliciju sa SRS. Tako da matematički nije moguće nadomestiti odlazak Jedinstvene Srbije. Ovoj koaliciji, u tom slučaju, sa 125 poslaničkih mandata nedostaje jedan poslanik za formiranje vladajuće većine.
- Želeo sam da čujem i stav Jedinstvene Srbije i PUPS, jer ne želim da se formira koalicija u kojoj će neko u Skupštini pretiti oduzimanjem mandata ako ne sluša - prokomentarisao je juče Nikolić. On je dodao da „grubog i brutalnog poništavanja sporazuma sa EU neće biti". Inače, protiv poništavanja SSP je isprva bio samo Marković Palma, da bi pre nekoliko dana to postao zahtev koalicije SPS-PUPS-JS.
Predsednik SPS Ivica Dačić rekao je da je tema sastanka lidera radikala, narodnjaka i koalicije okupljene oko njegove stranke bio zahtev PUPS da se garantuje realno ostvarivanje principa socijalne pravde koji se tiče društvenog statusa i socijalno-ekonomskog položaja penzionera. „Na sastanku je dogovoreno da se uradi analiza kako bi bilo potpuno jasno da li je moguće realizovati programske stavove PUPS", rekao je Dačić. On je najavio da će u narednim danima tema sastanaka biti i sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, na čemu posebno insistira koalicioni partner SPS Jedinstvena Srbija.
Nikolić je posle jučerašnjeg sastanka naveo i da PUPS neće imati dodatnih zahteva za pravljenje koalicije ukoliko stručnjaci, koje su predstavnici listi odredili, utvrde da je u budžetu moguće povećanje penzija, a na čemu PUPS insistira.
Prema nezvaničnim navodima, SPS nema problem unutar Predsedništva stranke kom se carstvu privoleti, jer je većina članova za saradnju sa DS. Međutim, problem je Glavni odbor, gde je većina članova za SRS i DSS. Slavica Đukić-Dejanović, potpredsednica SPS, kaže za „Blic" da Glavni odbor stranke koji bi trebalo da raspravlja o koaliciji koja će formirati republičku vladu još nije zakazan, ali da se neće sastati ni da bi odredio listu budućih poslanika. Dejanović smatra da će lista poslanika biti najverovatnije određena telefonom, jer više nema vremena, budući da rok ističe danas.
- Pregovori o vladi za sada teku u skladu sa predizbornim obećanjem da ćemo prvo razgovarati sa liderom DSS Vojislavom Koštunicom. Međutim, ne isključujem ni pregovore sa drugima. Na dogovor o koaliciji u Beogradu treba gledati kao na princip formiranja vlasti onako kako je moguće i to ne prejudicira dogovor za republiku. Mi smo već rekli da je za nas nemoguće samo da sa LDP ulazimo u koaliciju, a sa svima ostalima možemo i treba da razgovaramo - rekla je Dejanović. Ona je dodala da je još prerano procenjivati raspoloženje članova Glavnog odbora i za kakvu koaliciju bi oni mogli glasati, jer se još prikupljaju podaci. Ona naglašava da članstvo SPS shvata delikatnost situacije i da će opštinski odbori glasati u skladu sa raspoloženjem svog članstva.
Pre dva dana predsednik republike i lider DS Boris Tadić rekao je da SPS može pregovarati i uporedo ako to želi. Navode Tadića potpredsednik SPS Dušan Bajatović u izjavi za „Blic" ocenjuje kao prvi oficijelni poziv predsednika DS.
- Treba praviti razliku između razgovora i pregovora. Pristalica sam da treba razgovarati sa svima, ali ne i uporedno pregovarati, jer to ne bilo korektno. Odluka o pregovorima treba da se donese sa našim koalicionim partnerima i da se složi predsedništvo SPS. Za sada imamo jednu odluku i nismo razmatrali da se počnu pregovori i sa nekom drugom političkom opcijom - ističe Bajatović.
Na pitanje da li koalicija koja je formirana u Beogradu znači da će takav isti odnos snaga biti i na republičkom nivou, Bajatović kaže da ne smatra da je „nulti princip nužan" i da je „obavezno da ista vlast treba da se formira na svim nivoima".
- Odluka oko Beograda apsolutno ništa ne prejudicira. A da li je to zacementirano? Pa, ako je vlast dobra, zašto bi je dirali i obrnuto - ako nije zašto bi se tolerisala. Vlast u Beogradu ne zavisi od toga kako će izgledati republička vlast i obrnuto. A izjave da ne može biti jedna vlast u Beogradu, a druga na republičkom nivou samo su ulog u okviru pregovora i razgovora koji se vode - zaključuje Bajatović.
EU: Nema promene teksta SSP
Pravno i tehnički je neprihvatljivo rešenje koje pominje DSS da se nova vlada DSS-SRS-SPS dogovori sa Briselom da se sporazum o stabilizaciji dopuni stavkom da je Kosovo sastavni i neotuđivi deo Srbije, prenose funkcioneri Evropske unije. Ambasador Slovenije u Beogradu rekao je za B92 da bi to značilo ponovno pokretanje procesa u koji je već uloženo mnogo truda i napora kako bi se prvo parafirao, a zatim i potpisao.
Pritisci
Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma rekao je pre dva dana da dobija pretnje i da formiranje vlade prate pritisci. Slavica
Đukić-Dejanović, potpredsednica SPS, kaže da je čula da se Dragan Marković žalio, ali da ona lično nije izložena nikakvim pritiscima.
- Prihvatam pritisak našeg članstva i onih koji su glasali za nas. Svi ostali pritisci su neprirodni - kaže Dejanović.
I Bošnjaci dižu cenu
Lider SDA Sulejman Ugljanin dobio je ponude i od DS i DSS da njegova lista ima jedno mesto u vladi. Međutim, on smatra da ima prostora za dalje pregovore i zato su, kako „Blic" saznaje, od demokrata zahtevali i dogovor o tome da dobiju gradonačelnika Novog Pazara i udeo u ostalim dogovorima o vlastima na lokalnom nivou. Ugljaninov zahtev se razmatra, ali bi on mogao da padne u vodu ukoliko DS postigne dogovor sa SPS.
Konstitutivna sednica Skupštine Beograda zakazana za 14. jul
Predsednik Skupštine grada Beograda i v.d. gradonačelnika Zoran Alimpić zakazao je konstitutivnu sednicu novog saziva Skupštine za 14. jul. On je istakao da se sve odvija u zakonskim rokovima i da nije reč o odugovlačenju, instrukcijama ili pravnim začkoljicama. Prema zakonu, konstitutivna sednica bi trebalo da bude održana najkasnije do 23. jula.
- Ja sam odlučio da se sednica održi čak devet dana pre roka, tako da ima dovoljno vremena ,u slučaju da glasanje ne uspe ili sednica ne uspe, da ona može da se ponovi - rekao je Alimpić. On je dodao i da se očekuju pregovori o formiranju republičke vlade, u okviru kojih će biti reči i o vlasti u Beogradu, pa je logično da se zbog toga sačeka sa održavanjem sednice.
On je dodao da će Odluka o sazivanju sednice sa pozivom biti dostavljena odbornicima Skupštine grada čim Gradska izborna komisija bude dostavila njihova imena i adrese.
Zamenik predsednika SRS Tomislav Nikolić optužio je juče DS da opstruira konstituisanje nove vlasti u Beogradu. On je kazao da zakazivanje konstitutivne sednice Skupštine Beograda tek za 14. jul govori o „besmislu kojim Demokratska stranka vodi Srbiju".
- Zoran Alimpić birokratskim merama zaustavlja konstituisanje gradske skupštine zato što mu se ne sviđa većina koja je formirana - rekao je Nikolić, dodavši da trenutnoj vlasti u Beogradu možda treba više vremena „da prikriju tragove pljačke ili da još više opljačkaju gradski budžet".
I funkcioner SPS Aleksandar Antić ocenio je da je odluka o zakazivanju konstitutivne sednice Skupštine grada Beograda za 14. jul jeftin pokušaj odlaganja izborne volje građana i „uvođenje Beograda u diktaturu Demokratske stranke".
- Reč je o pokušaju uvođenja Beograda u privremene mere. Zakazati sednicu samo dan ili dva pre roka za uvođenje privremene mere pokazuje samo da je politika DS u Beogradu da ne prihvata izborne rezultate građana i pokušaj da se ti izborni rezultati prekrajaju na drugi način - kazao je Antić.
Prema Zakonu o lokalnoj samoupravi, konstitutivna sednica se zakazuje u roku od 15 dana od dana proglašenja konačnih rezultata izbora. Rok za konstituisanje gradske skupštine je dva meseca od dana objavljivanja rezultata izbora, a pod konstituisanjem se smatra izbor Verifikacione komisije koja treba da potvrdi mandate novoizabranih odbornika, izbor sekretara i predsednika skupštine. Od konstituisanja Skupštine grada, u roku od mesec dana treba izabrati njene izvršne organe, odnosno gradonačelnika i Gradsko veće. L. G.










