Izvor: B92, 09.Apr.2013, 12:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Melcer: Potez Eštonove diletantizam
Beč -- Srbija je iz razumljivih razloga odbila plan EU za Kosovo, a Ketrin Ešton je sada pred političkim neuspehom, smatra šef Slobodarske partije Austrije u EP.
Prema mišljenju Andreasa Melcera, takav razvoj situacije "nije ni čudo", s obzirom na to da je EU ultimatumima pokušala da natera Srbe na odustajanje od svojih legitimnih interesa. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Brisel je, smatra Melcer, trebalo da ima u vidu da je Kosovo kolevka srpske nacije i da ima poseban značaj za Srbiju.
"Nije bez razloga Kosovo u Ustavu Srbije navedeno kao neodvojivi deo Srbije. Koja država bi dobrovoljno odustala od dela svoje terotorije. Ono što je Ešton učinila je bio vrhunac političkog diletantizma", naglasio je Melcer.
On je zatražio od EU da konačno uzme u obzir opravdane interese Srbije i "ne izigrava samo zaštitnicu Kosovara".
"To znači da mora biti obezbeđena sveobuhvatna zaštita srpske manjine na Kosovu, i, ako kosovski Srbi već moraju da žive pod albanskim suverenitetom, onda im se mora dati maksimalna autonomija", poručio je austrijski političar.
Takođe, on je ukazao da su Srbi narod koji je podeljen na više država.
"Ako Brisel želi da postavi smernice za integraciju zapadnog Balkana onda mora uzeti tu činjenicu u obzir. Zbog toga je neophodno da se dođe do kantonalnog rešenja za Srbe u Bosni ili na Kosovu, što ne znači samo maksimalnu autonomiju, već i slobodni pogranični saobraćaj ka srpskoj matici", dodao je.
Podsetimo, Poslanik Slobodarske partije Austrije u Evropskom parlamentu i pre nekoliko dana izjavio je da ga neuspeh uloge EU u dijalogu ne iznenađuje jer EU ignoriše interese Srbije.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Melcer: Kosovo kolevka srpske nacije
Izvor: RTS, 09.Apr.2013
Andreas Melcer, član Evropskog parlamenta iz redova Slobodarske partije Austrije izjavio da je Beograd opravdano odbio plan EU jer nisu uzeti u obzir legitimni interesi Srbije...Nakon što je Srbija iz razumljivih razloga odbila plan EU za Kosovo, šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton je pred političkim...






