Izvor: B92, 24.Sep.2008, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Manter: Želimo saradnju

Niš, Varšava -- Američki ambasador Kameron Manter izjavio je da SAD veruju da je status Kosova rešen i da Vašington želi da krene dalje.

Nakon potpisivanja Sporazuma o saradnji na programu podsticaja ekonomskog razvoja opština grada Niša, Manter je rekao da je cilj SAD "da Srbija postane jaka i stabilna".

"Vlade SAD i Srbije se ne slažu oko statusa Kosova, ali se naša vlada trudi da nađe konstruktivno rešenje koje će osigurati stabilnost ne samo Srbiji i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Kosovu, već i celom regionu", izjavio je Manter.

On je rekao da, bez obzira na različita mišljenja, SAD žele da pomognu Srbiji i da joj budu partner, "kako bi ona postala deo Evropske unije".

Istovremeno, u Njujorku predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je američke privrednike da ulažu u Srbiju, istakavši da Srbija na SAD gleda kao na strateškog privrednog partnera.

"Imamo zajedničku stratešku viziju budućnosti, zasnovanu na zajedničkim osnovnim vrednostima i načelima koji se baziraju na demokratiji i slobodnom tržištu...", rekao je on.

"Želim da odete odavde s apsolutnim uverenjem, da su američke investicije zaista dobrodošle u Srbiji", rekao je Tadić na skupu "Investiranje u Srbiju" u Harvard klubu u Njujorku, prenosi Pres služba predsednika Srbije.

Britanija: Nastaviti proširenje EU

Britanski ministar za evropska pitanja Džim Marfi smatra da Hrvatska i Srbija "moraju da budu puštene u evropski klub čim ispune uslove".

"Nismo u Evropskoj uniji umorni, imamo puno energije za proširenje. Hrvatska će biti prva sledeća zemlja koja će ući u EU onoliko brzo kako ispuni kriterijume članstva", rekao je Marfi u intervjuu koji danas objavljuje poljski list "Gazeta viborča".

Po rečima britanskog ministra, Hrvatska, Srbija, ali i Turska, Gruzija i Ukrajina moraju da budu primljene u EU ukoliko ispune kriterijume, a stavljanje veta na ulazak novih članica u EU ili u NATO bilo bi loše.

"Ne slažem se sa tvrdnjama da proširenja nema dok ne stupi na snagu Lisabonski sporazum. Ne možemo da kažnjavamo Hrvate zato što su Irci kazali 'ne'. Stupanje na snagu Lisabonskog sporazuma nije kriterijum. Ponavljam: Hrvatska, Turska, Srbija, Gruzija i Ukrajina moraju da dobiju mogućnost da uđu u EU", rekao je Marfi.

Istovremeno, u Varšavi ovih dana lider kampanje protiv Lisabonskog sporazuma u Irskoj, biznismen Deklan Genli, brani irsko "ne" novom sporazumu o reformi evropskih institucija.

Tokom jučerašnje debate u poljskoj prestonici predložio je kao rešenje krize oko tog sporazuma, bez kojeg neke zemlje članice odbijaju dalje proširenje EU, da se zajedno sa izborima za evropski parlament raspiše i opšti evropski referendum.

"Opšti evropski referendum zajedno sa evro parlamentarnim izborima pokazaće da li Evropljani žele Uniju u verziji kakvu im nudi Lisabonski sporazum ili žele da žive u sasvim drugačijoj Evropi", kazao je irski evroskeptik.

Genli je upozorio da bi i ponovljeni referendum, ako na njega samo Irci budu naterani, mogao da se završi isto, a to bi samo produbilo ionako ozbiljnu političku krizu, javljaju danas poljski mediji.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.