Liht: Odnosi na Balkanu gori nego pre pet godina

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Okt.2016, 13:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Liht: Odnosi na Balkanu gori nego pre pet godina

Predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost Sonja Liht smatra da su odnosi na Balkanu mnogo gori nego pre pet godina, pa čak i pre nekoliko meseci.

"Očigledno je da je zastoj u evrointegracijama, uključujući i evroatlantske integracije, a tu mislim pre svega na Makedoniju, doveo do ozbiljnih problema. Naravno, tu je i kriza migrantskih politika, zatim ekonomska situacija koja nije dobra, uključujući i zemlje koje su članice EU", smatra ona.

Liht je, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << gostujući na N1, rekla da tenzije nastaju onda kad postoji dosta unutrašnjih politčkih problema koje zatim "politički akteri obrcu na odnose na susedima".

Ona, međutim, smatra da na Balkanu ne može doći do novih ratnih sukoba, jer je pre svega situacija u svetu danas drugačija.

"Ali nikad ne reci nikad. Nikad se ne zna hoće li neki ludaci, iz svojih parcijalnih interesa, izazvati nešto što može da zapali region", kaže Liht.

Ona kaže da se u poslednje vreme dosta toga promenilo u odnosima Srbije i Albanije, te da je prva poseta Edija Rame je bila složena, sa odredenim tenzijama, ali je onda premijer Srbije Aleksandar Vučić posetio Albaniju i ta poseta je, bez obzira na zabrinutost obe strane, prošla neobično dobro.

Složila se sa konstatacijom da trenutno manje problema postoji u odnosima između Srbije i Albanije, nego u odnosima s Hrvatskom.

Kako kaže, Albanija se takođe suočava sa ozbiljnim problemima, ali i ona ima potrebu da se odmakne na putu evrointegracija.

"Očigledno je da su se Srbija i Albanija složile da se ide u poboljšanje odnosa. Vize su ukinute, a podsetiću da od nedavno imamo avio vezu s Tiranom", naglasila je Liht.

Prema njenom mišljenju, kao članica EU Hrvatska može da odigra pozitivnu ulogu i da vuče ostatak regiona sa sobom.

"Za sada to nije radila, možda će pod vodstvom Andreja Plenkovića stvari da se promene. On je dosadašnjim istupima smirio situaciju i tenzije, nadam se da će odnos brzo da se popravi čim se vlada konstituiše", očekuje Liht i dodaje da je odnos Srbije i Hrvatske i dalje važan za ceo region.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.