Izvor: B92, 30.Jun.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kosovo - promeniti rezoluciju 1244?
Priština, Beograd -- Predsednik skupštine Kosova Nedžat Daci smatra da je neophodno izmeniti Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti o Kosovu.
On smatra da je Rezolucija prevaziđena i da predstavlja ozbiljnu prepreku političkom i ekonomskom razvoju Kosova. Predsednik skupštine Kosova i visoki funkcioner vodeće partije kosovskih Albanaca, Demokratskog saveza Kosova, Nedžat Daci, kaže da je Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija bila uspešna samo prve tri posleratne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << godine.
Daci je rekao i da je siguran da će Kosovo uskoro postati nezavisno, a da je Rezolucija 1244, koja govori o teritorijalnom suverenitetu, integritetu i celovitosti teritorije Srbije i Crne Gore, poslednjih godina bila kočnica u razvoju Kosova i da ju je zbog toga neophodno menjati: "Šest godina nemamo povećanja ličnih dohodaka ni u jednoj javnoj instituciji. Ni u školstvu ni u zdravstvu ni u policiji ni u TMK. Privredni rast je izuzetno nizak."
Predsednik skupštine Kosova smatra da su stvoreni svi uslovi da Kosovo i zvanično postane nezavisna država. Prema njegovim rečima, skupština Kosova je spremna da promeni Ustavni okvir, kako bi se stvorili i zakonski osnovi za nezavisnost. Nedžat Daci dodaje da je od 18 parlamentarnih partija, 16 za nezavisno Kosovo: "Svake godine sam imao više od 200 sastanaka sa najvišim predstavnicima međunarodne zajednice. Prateći taj progres za ove četiri godine i analizirajući programe političkih partija u parlamentu, volju građana Kosova na izborima, nemam ni razloga ni mogućnosti da u nešto drugo verujem."
Nosilac Srpske liste za Kosovo i Metohiju, Oliver Ivanović, s druge strane, za B92 kaže da ne treba pridavati veliki značaj Dacijevim izjavama, jer se radi o testu reakcije srpske strane. Ivanović smatra da je to sve u okviru priprema za razgovore o statusu Kosova krajem godine: "Mislim da Rezolucija 1244 ostaje kao takva jer ne postoji dobra volja nigde, a pogotovo ne među stalnim članicama Saveta bezbednosti, da se ponovo sastanu i o tome raspravljaju, a pogotovo ne da menjaju tu rezoluciju. Ona ima svoju važnost sve dok se ne promeni i čini mi se da je u tom smislu i limitirajući faktor za nezavisnost Kosova. To je ono što ozbiljno brine Albance i oni su zato pokrenuli tu kampanju vezano za promenu rezolucije, ali to je preslabo i mislim da ta inicijativa nema nikakve realne šanse da dođe ponovo na dnevni red."
Srpski poslanici uskoro u Skupštini?
Daci je kritikovao srpske poslanike koji bojkotuju skupštinu i rekao da, ako ne bude novog pritiska iz Beograda, očekuje njihovo prisustvo na plenarnoj sednici 6. jula.
Oliver Ivanović se slaže sa izjavom Nadžeta Dacija da srpski poslanici trebaju da se uključe u kosovske institucije i da je to mišljenje cele Srpske liste za Kosovo i Metohiju, ali i da još uvek insistiraju na tome da im najviši državni vrh pomogne i podrži njihov ulazak u institucije. Ivanović dodaje da se danas popodne održava sastanak na kome očekuju jasniji stav državnog vrha.
Ipak, savetnik predsednika srpske vlade Slobodan Samardžić izjavio je da ulazak Srba u privremene institucije Kosova mora biti postupan, pri čemu je važno da se najpre obezbedi lokalna samouprava u kojoj Srbi mogu da se izbore za svoje interese. "Sada to, u skupštini i vladi Kosova i Metohije, nije mogućno", izjavio je Samardžić radiju BBC.
'Ne može se ući u institucije samo da bi neko postigao neki pozitivan, politički poen" ili da bi se te institucije "prikazale kao multietničke, rekao je Samardžić. "Ako državni vrh treba da promeni politiku, onda će to i u ciniti, ali da za sada nema nagoveštaja da će se to dogoditi", ocenio je Samardžić. Samardžić je rekao da "ipak, postoji teoretska mogućnost da Srbi jednoga dana uđu u parlament, pa možda i u vladu Kosova".
Nadžet Daci je odbacio svaku mogućnost eskalacije situacije na Kosovu, rekavši da su KFOR, UNMIK i kosovska policija tu da čuvaju mir i garantuju opštu slobodu svim građanima Kosova.











