Izvor: B92, 01.Mar.2010, 17:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Konuzin:Nedeljiva bezbednost Evrope

Beograd -- Usvajanje Sporazuma o evropskoj bezbednosti odgovaralo bi Srbiji koja će u njemu naći i međunarodnu potvrdu za vojnu neutralnost, kaže ruski ambasador u Srbiji.

"Bezbednost na ovim prostorima mora biti nedeljiva i oslanjati se na međunarodne pravne norme", rekao je ruski ambasador Aleksandar Konuzin na predavanju "Rusija u svetu međunarodnih koordinata" na Pravnom fakultetu u Beogradu.

Ambasador Ruske Federacije je dodao da do "tragedije u Južnoj Osetiji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova" verovatno ne bi došlo da se o tome "vodilo računa 2008. godine", ističući da je vojno-bezbednosna politika "jedan od prioriteta ruske spoljne politike".

"Logika širenja NATO-a je pogrešna i ne odgovara savremenom vremenu", kazao je Konuzin i napomenuo da se i pored obećanja Alijanse da neće biti širenja njene infrastrukture na teritoriji zemalja članica Evropske unije, to ipak čini.

"Širenje NATO-a ugrožava bezbednost Rusije i zbog toga ne vidimo nikakav interes u pristupanju toj organizaciji. Jedna je stvar što sarađujemo sa tom organizacijom u pitanju suzbijanja međunarodnog terorizma, piratstva i trgovine ljudima, a druga to što ne želimo širenje oružja", kazao je Konuzin.

On je dodao da je politika Rusije "pragmatična" i da teži "brisanju podela u Evropi nastalih posle Hladnog rata".

Konuzin je rekao da Srbija, kao i svaka druga članica UN, treba da ispunjava međunarodne obaveze saradnjom sa Haškim tribunalom i da je Ratko Mladić isključivo "problem Srbije".

Govoreći o odnosima Moskve i Vašingtona Konuzin je naveo da je pogešno misliti da je američki predsednik Barak Obama "odustao od ideje da su SAD svetski lider", već je pre shvatio da tu ideju mora ostvarivati saradnjom sa drugim međunarodnim faktorima, dodavši da je Nobelova nagrada za mir koja je uručena Obami za sada samo "avans".

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.