Kacin pozdravio reformu pravosudja u Srbiji

Izvor: S media, 18.Mar.2010, 14:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kacin pozdravio reformu pravosudja u Srbiji

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin pozdravio je danas posle razgovora s ministarkom pravde Srbije Svetlanom Malović, reformu pravosudja u Srbiji i naglasio da je za nastavak evrointegracija ključno okončanje saradnje s Haškim tribunalom.

"Želim u svoje ime iskreno čestitati gospodji ministarki za ono što je sa svojim timom uz pomoć vlade i skupštine Srbije uspela napraviti da se zemlja Srbija pretvori u državu Srbiju, da se stvore uslovi za efikasan >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << rad pravne države i da se Srbija osposobi za sledeću fazu približavanja EU kada se za to stvore uslovi", rekao je Kacin.

Kacin je rekao da je jedan od tih uslova "uspostavljanje pune saradnje s Haškim tribunalom i okoncanje te saradnje", koja omogućava, kako je naveo, "odmrzavanje Srbije što se stiče Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju".

Malović je rekla da su razgovarali o opštem izboru sudija i sprovedenoj reformi, kao i daljim koracima koje Srbija namerava da preduzme.

"Srbija želi da ide putem evropskih integracija i u tom svom putu želi da ima aktivan dijalog s EU, s Evropskim parlamentom", rekla je Malović.

Malović je rekla da je juče s evropskim komesarom za proširenje Štefanom Fileom razgovarala o reformi pravosudja i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Ona je dodala da se dogovorila o koracima u daljoj reformi pravosudja, jer, kako je rekla, Beograd želi da u svakom koraku te reforme saradjuje s partnerima iz EU. Najavila je da će narednih dana biti organizovan sastanak na kojem će biti dogovoreni dalji koraci.



Kacin: Srbija treba da učestvuje


Izvestilac EP za Srbiju Jelko Kacin izjavio je danas da bi učešće Srbije na regionalnoj konferenciji na Brdu kod Kranja bila pozitivna poruka za region i EU.

Na opasku da li iz njegove ranije izjave da Srbija mora da odluči da li je deo problema ili deo rešenja treba shvatiti da on smatra da je deo problema ako predsednik Srbije ne dođe na skup u Sloveniji, Kacin je u „Kažiprstu“ odgovorio da "Srbija govori za sebe i o sebi svojim delima ili nedelima".

Prema njegovim rečima, ako Tadić dođe na skup to daje pozitivnu poruku da je Srbiji stalo da se nađu kompromisi, da želi biti motor ubrzanog približavanja celokupnog Zapadnog Balkana, te da se na Srbiju može računati.

Kacin je istakao da niko ne traži od Srbije da prizna Kosovo i da je pitanje Evropska unija ili Kosovo iluzija koju potenciraju srpski političari.

"Glavni problem Srbije je što ne zna da u kosovskoj vladi sede dva ministra koja su predstavnici srpske manjine, da su Srbi u enklavama izašli na lokalne izbore i da su dobili nove načelnike u četiri opštine, da su Srbi sa Kosova prvi otišli u posetu Tirani, da Tirana finansijski pomaže Srbe na Kosovu", rekao je Kacin.

On je ocenio da je u Srbiji postignut vidan napredak i izrazio je zadovoljstvo načinom na koji je Srbija reagovala na incidente sa azilantima i to što je "ta stvar odmah završena".

Izvestilac Evropskog parlamenta ocenio je i da je načinjen ogroman strategijski korak u sprovođenju reformi na polju pravosuđa gde je, po njemu, urađena velika racionalizacija.

Kacin je izrazio nadu da će Evropska unija ove godine staviti na dnevni red izveštaj o napretku Srbije, dodavši da to prošle godine nije bilo moguće jer Srbija nije ostvarila punu saradnju sa Hagom, pa samim tim nije ni uspunila uslove da počne rasprava o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridrživanju u Evropskom parlamentu i državama članicama.

"Ako bi saradnja sa Hagom bila završena, ako bi se (Ratko) Mladić pojavio sutra u Hagu, u petak, mi bi s našim izveštajem došli u proceduru u ponedeljak, a sve institucije bi, iako je vikend, to pozdravile", istakao je Kacin.

Prema Kacinu, na prvom sledećem sastanku ministara inostranih poslova 27 zemalja EU donet bi bio predlog da se odmrzne Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i da se kreće u ratifikaciju.

Evropski parlament bi u prvoj polovini ove godine ratifikovao taj sporazum i time dao jasan signal da se krene dalje, a Komisija bi uzela u razmatranje aplikaciju, zaključio je Kacin.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.