Izvor: Blic, 26.Dec.2011, 12:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jovanovic: Srbiji je potrebna saradnja LDP i DS
Srbiji je potrebna saradnja DS i LDP, jer su to dve proevropske stranke, izjavio je predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović i dodao da će stranke Preokreta u izbornu kampanju ući kao koalicija, ali da ima mesta i za druge partije, pre svega SDPS i neke stranke koje su dvehiljadite bile u DOS-u.
Govoreći o potrebi saradnje DS i LDP Jovanović je napomenuo da bi ona trebalo da bude zasnovana na drugačijim odnosima od aktuelnih.
"Naše razlike su >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ozbiljne, ali one nisu lične i smatram da su obe stranke dužne da učine sve kako bismo relaksirali medjusobne odnose, jer Srbija ne treba da bude talac poremećenih odnosa dve najače proevropske stranke u zemlji i dve jedine takve stranke koje mogu samostalno da izadju na izbore", ocenio je Jovanović.
Obrazlažući planove za kampanju i nasup na izborima sledeće godine, on je naveo da LDP ima cilj da očuva Srbiju na evropskom putu, da je deklaracija "Preokret" formirana upravo zbog toga i da će politički savez koji ona okuplja "sigurno ući u izbornu kampanju kao koalicija".
"Ali, taj savez u ovom trenutku nije zaokružen. Smatram da pored SPO, SDU, sindikata, nevladinih organizacija i istaknutih javnih ličnosti, postoji prostor i za neke druge stranke koje bi učinile još kredibilnijim evropski koncept na kome mi želimo da gradimo modernu Srbiju", rekao je Jovanović.
Upitan da navede neke od tih potencijalnih partnera, Jovanović je rekao da misli bi za koncept evropske Srbije bilo veoma važno prisustvo Rasima Ljajića, jer bi tako Prekoret okupio sve značajne političke subjekte iz Sandžaka oko evropske ideje.
"On je uspeo u tom političkom minskom polju od Srbije da izgradi i očuva imidž normlanog čoveka, a ja ne vidim da postoji bilo koja normalnija politička ideja od ove u kojoj se mi krećemo", istakao je Jovanović i precizirao da sa Ljajićem nije razgovarao o predizbornoj saradnji:
"Niti smo razgovoarali, niti povlačili nekoga za rukav, ostavljam njemu da o tome razmišlja, ali mislim da, osim SDPS, svakako postoji prostor i za ljude sa kojima smo od 2000. godine utvrdili neki pravac razvoja zemlje kroz koaliciju DOS", rekao je Jovanović ističući da se na osnovama preokreta stvara "nova energija koja im vraća ljude sa kojima su se u medjuvremenu, u nekim prilikama, razlišli".
Na pitanje da li bi i Ujedinjeni regioni Srbije mogli biti deo koalcije okupljene oko programa "Preokret", Jovanović je rekao da je ta stranka pokazala nezainteresovanost za politiku i da se ne vidi da oni nemaju problem da budu sa Preokretom, kao ni sa bilo kim drugim.
On je objasnio i da vidi LDP kao "ključara" evropskih vrata Srbije, jer se radi o vremenu u kome je potrebno preuzeti odgovornost koju je Zoran Djindjić preuzeo kada je 2000. godine vodio predizbornu koaliciju DOS.
"On se kroz tu koaliciju borio za Vojislava Koštunicu kao predsednika Srbije, okružen Dragoljubom Mićunovićem kog je isključio iz stranke, Nebojšom Čovićem koji je u koaliciju zakoračio sa kontramitinga, Momčilom Perišićem koji je bio Miloševićev general i čitavom lepezom ljudi sa kojima nije imao nikakve bliskosti, ali koji su svi činili potpunom tu potrebnu orjentaciju DOS-a", kazao je lider LDP.
"Tako da ćemo sigurno i mi na tome raditi", dodao je Jovanović i naglasio da, bar što se njega tiče, on neće biti taj koji će nekome davati sertifikat da li je dovoljno za "preokret" ili nije.
Jovanović je, medjutim, istakao da LDP ne može svoju jasnu proevropsku orijentaciju da trampi za neku funkciju kao što je, kako je naveo, "Dačić trampio SPS 2008. godine".
"Nas interesuje karakter te koalicije i njeni planovi, a za to se podrška dobija u predizbornoj kampanji, a ne tako što se posle izbora juri 126 poslanika", ukazao je lider LDP.
Povezane vesti: Jovanović: Tadić mora da kaže kada će raspisati izbore Trivan: "Preokret" nije glasnogovornik DS LDP:Vlast Srbima sa Kosova namenila sudbinu Srba iz Hrvatske Tadić: Neću potpisati "Preokret" jer se ne slažem sa tom politikom Trivan: SNS ne nudi plan za rešenje kosovskog problema
Jovanović: DS-u mesto uz LDP
Izvor: B92, 26.Dec.2011
Beograd -- Predsednik LDP Čedomir Jovanović kaže da je Srbiji potrebna saradnja DS i LDP, jer su dve proevropske stranke...Jovanović kaže da će stranke Preokreta u izbornu kampanju ući kao koalicija, ali da ima mesta i za druge partije, pre svega SDPS i neke stranke koje su dvehiljadite bile u...
LDP: Potrebna saradnja sa DS-om
Izvor: RTS, 26.Dec.2011
Srbiji je potrebna saradnja DS-a i LDP-a, kaže Čedomir Jovanović. Stranke Preokreta na izbore će ići kao koalicija u kojoj ima mesta pre svega za Rasima Ljajića i za druge partije iz bivšeg DOS-a, rekao Jovanović...Predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je da je...
Jovanović: Hoću sa Tadićem, Vukom, Koraćem i Ljajićem
Izvor: Press, 26.Dec.2011
Predsednik LDP-a Čedomir Jovanović rekao je da je Srbiji potrebna saradnja te stranke i DS-a, jer su dve proevropske stranke







