Izvor: Glas javnosti, 24.Maj.2011, 07:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jeremić: Regionalnom saradnjom ka Evropi
BEOGRAD - Borba protiv organizovanog kriminala biće jedan od prioriteta Srbije kao predsedavajuće Jadransko-jonskoj incijativi u narednih godinu dana.
Na sastanku Saveta ministara na kojem je Srbija preuzela predsedavanje od Crne Gore, Jeremić je naveo da je jačanje regionalne saradnje neodvojivo od evropske perspektive Zapadnog Balkana naglasivši da je pomirenje ključan deo tog procesa.
Jeremić je rekao da činjenica da se sastanak ove regionalne inicijative prvi put >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << održava u prestonici EU, svedoči o pojačanoj svesti svih učesnika da je "jačanje regionalne saradnje neodvojivo od obećanja o jasnoj evropskoj perspektivi za Zapadni Balkan datog na samitu EU u Solunu, 2003".
"To je strateška vizija koja je omogućila Srbiji da sledi svoju evropsku agendu sa uverenjem i odlučnošću", rekao je Jeremić i dodao da se u izgradnji evropskog društva Srbija usredsredjuje na borbu protiv korupcije, vladavinu zakona, zaštitu ljudskih i manjinskih prava i obezbedjivanje slobode i nezavisnosti medija.
Šef srpske diplomatije rekao je da je Beograd ove godine "simbolična prestonica regionalne saradnje" pošto Srbija 2011. osim Jadransko - jonskoj inicijativi predsedava i Centralno - evropskoj inicijativi, Regionalnoj inicijativi za migracije, azil i izbeglice i Procesu saradnje u jugoistočnoj Evropi.
Govoreći o borbi protiv organizovanog kriminala Jeremić je naveo da su za konačan uspeh te borbe neophodni mnogo snažniji i mnogo više koordinirani napori svih zemalja članica.
Šef srpske diplomatije kazao je takodje da će Srbija raditi na programima koje sponzoriše Evropska komisija i založio se za definisanje geografskog prostora regiona kao makroregiona EU, odnosno za usvajanje zvanične strategije EU za Jadransko-jonski region.
Tokom današnjeg sastanka trebalo bi da bude usvojena i "Briselska deklaracija" o razvoju evropske strategije za Jadranski i jonski makroregion u skladu sa smernicama sličnih inicijativa za Baltik i dunavski region.
Jadransko - jonska inicijativa okuplja osam država - Albaniju, BiH, Hrvatsku, Grčku, Italiju, Crnu Goru, Srbiju i Sloveniju. Pokrenuta je 2000. godine radi jačanja regionalne saradnje pre svega u oblastima u bezbednosti, stabilnosti i zaštite prirodne okoline.
Obespravljeni Srbi u BH- Federaciji .Opštinama Drvar , Glamoč , Grahovo treba pridružiti i Bosanski Petrovac i Kupres većom brigom o povratku Srba u ovih pet opština . Ovih pet opština su od posebnog značenja za Srpsku ali i Srbiju i povezivanje sa Srbima iz Knina , Benkovca , Gračaca i izlaz na more . No uz vlast u Srbiji koja zastupa sve osim Srba i Milorad iznenađuje nebrigom o našem narodu . Poslije Brčkog ovih pet opštine su od posebnog značaja za srpski narod . Od ovih pet opština treba formirati zaseban kanton u suradnji s Bošnjacima sa sjedištem kantona u Drvaru . Treba se svim silama truditi da mi Srbi i dalje ostanemo većina i opstanemo a hrvatima prepustiti borbu za njihove interese oni o sebi brinu i predobro Milorade više brini o Srbima i srpskim interesima .
Ova velikosrpska ideja je zauvijek neizvodljiva.Prestanite s ovim glupostima i brinite se o sebi!
Srbi iz Tuzle , Zenice , Sarajeva itd . treba da menjaju imovinu sa muslimanima iz Jajca i da tamo živomo s hrvatima u slozi .






