Izvor: Kurir, 10.Jul.2011, 18:14 (ažurirano 02.Apr.2020.)
JOVANOVIĆ ZA DAN SEĆANJA NA SREBRENICU
BEOGRAD - Predsednik Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je da 11. jul i u Srbiji treba da bude Dan sećanja na srebreničke žrtve.
BEOGRAD - Predsednik Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je da 11. jul i u Srbiji treba da bude Dan sećanja na srebreničke žrtve.
To bi bio i ljudski i politički dokaz transformacije zemlje, merilo prihvatanja onoga što su narodi Evrope već učinili kroz Rezoluciju Evropskog parlamenta, >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << istakao je Jovanović u pisanoj izjavi.
On je naglasio da šesnaest godina od zločina u Srebrenici političari u Srbiji nisu svom društvu omgućili da potpuno sazna i shvati razmere tog masovnog zločina.
Prema njegovim rečima, političari u Srbiji treba da odgovore na pitanje mesta Srebrence u budućnosti daju drugačijom unutašnjom i regionalnom politikom, iskrenijim odnosom prema prošlosti, odgovornijim stavom koji će sprečiti nastavak zivota sa teretom zločina.
Lider LDP-a je naveo da je Srbija slanjem Ratka Mladića u Hag ispunili međunarodnu dužnost, ali da se obaveze koje ima prema državi i susedima "ne mogu završiti rutinskim praćenjem suđenja koje neće zatvoriti naše dileme i dovođenje u pitanje uzroka i posledica Srebrenice, kao i svih jugoslovenskih ratova devedestih".
"Iskustvo Srebrenice, drugih zločina i pre i posle jula 1995. godine, nesposobnost da se deceniju i po posle nje stavi jasna tačka, neprihvatljiva estradizacija koja je pratila hapšenje i izručenja Mladića - sve to nas opominje na privremenost i ranjivost stabilnosti, i u Srbiji i u regionu", smatra Jovanović.







