Izvor: Blic, 25.Jan.2006, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Imovinu na videlo pa na funkciju

Imovinu na videlo pa na funkciju

Svi državni funkcioneri moraju pre stupanja na dužnost da upoznaju javnost sa imovinom koju poseduju, zahtev je Republičkog odbora za sprečavanje sukoba interesa. Dušan Maričić, bivši sudija VSS i član ovog odbora, tvrdi za 'Blic' da osnovnu prepreku efikasnijoj borbi protiv korupcije predstavlja činjenica da imovinske karte funkcionera ostaju tajna dok se ne pojavi sumnja da je neko nešto prikrio. Činjenica je da javnost ne zna šta >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je neki ministar ili lokalni funkcioner prijavio od imovine sve dok u medijima ne osvane neka afera.

- Posle godinu dana iskustva u radu sa prijavama funkcionera shvatili smo da bi bilo najbolje da su njihove imovinske karte javne, kao i deo izveštaja o tome koje sve funkcije obavljaju. Tu mislim na članstva u upravnim odborima javnih i ostalih preduzeća. Ako je neko legalno stekao nešto, onda nema šta da krije. Nije sramota što si bogat ako si to legalno stekao. Ko ne objavi šta poseduje, ne bi trebalo da bude funkcioner - kaže Maričić i dodaje da je neretko bilo pritisaka na Odbor naročito kada se insistiralo na tome da neki funkcioneri odustanu od nekih funkcija, ali da je '90 odsto njih na kraju to ipak prihvatilo'.

- Poznato je da gradonačelnik Niša Smiljko Kostić nije želeo da prijavi imovinu, ali je to na kraju učinio. Izvinjavao se i pravdao kako mu stalno podmeću neke istrage i krivične prijave, na šta smo mu odgovarali da to nema veze s nama i da on ima zakonsku obavezu - kaže Maričić.

Nemanja Nenadić, izvršni direktor 'Transparentnosti Srbija', objašnjava

da obaveza objavljivanja imovine ne postoji svuda u okruženju (Hrvatska i Slovenija nisu se odlučile za taj model), ali da je zato Crna Gora te podatke stavila na Internet sajt.

Dok je kod nas imovina onih koji su na vlasti van domašaja javnosti, crnogorska Komisija za utvrđivanje konflikta interesa objavila je imovinske podatke svih funkcionera u Crnoj Gori, počev od premijera Mila Đukanovića i predsednika Filipa Vujanovića, pa sve do opštinskih funkcionera. Na listi su se našli i nosioci pravosudnih funkcija.

- Svi čekaju da vide iskustva crnogorskog eksperimenta. Mislim da je to bio pravi potez jer tajnost imovine otežava otkrivanje prekršaja - kaže Nenadić. U Engleskoj, navodi primer Nenadić, svi članovi parlamenta na sajtu parlamenta objavili su podatke o tome koliki porez plaćaju, šta poseduju od nekretnina, koliko novca su dobili za predavanja na fakultetima, koliko novca su potrošili na putovanja i seminare. N. M. Jovanović

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.