
Izvor: Glas javnosti, 08.Okt.2008, 07:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
I Amerika tvrdi da je većina na strani Srbije
BEOGRAD - Dan „D“ je danas - Generalna skupština UN razmatraće nacrt rezolucije Srbije kojim traži da Međunarodni sud pravde oceni legalnost jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.
Prođemo li, a neophodna je za to prosta većina od prisutnih država, biće to velika dobijena bitka, koja bi mogla da ima dalekosežne posledice.
Američki ambasador u Podgorici Roderik Mur veruje da će Generalna skupština UN danas prihvatiti zahtev Srbije da se o nezavisnosti Kosova >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << izjasni Međunarodni sud pravde, a SAD će glasati protiv toga.
- Bez obzira na presudu Suda, zemlje koje su priznale Kosovo svoju odluku neće povući jer tako nešto nije zabeleženo u istoriji međunarodnog prava. Ali ona bi mogla da utiče na države koje nisu priznale Kosovo - kazao je Mur.
Šef diplomatije Vuk Jeremić nada se prihvatanju inicijative Beograda, mada se u UN „intenziviraju lobistički napori onih koji se protive rezoluciji“.
TADIĆ UZDRŽAN
Predsednik Srbije Boris Tadić nada se da će nakon današnjeg glasanja pitanje Kosova biti prebačeno sa političkog na pravni teren. On nije želeo da prognozira ishod glasanja, već je rekao da „treba biti uzdržan dok se ne završi glasanje“.
- Učinićemo sve da oni koji su na našoj strani sutra budu na glasanju, nadam se najboljem ishodu, ali ništa nije moguće predvideti - rekao je on.
EU još nema jedinstven stav uoči glasanja - rekao je portparol MIP-a Nemačke Andreas Peške i dodao da zajedničku odluku sigurno neće biti lako doneti zato što neke zemlje EU jesu, a neke nisu priznale Kosovo.
Holandija se ne protivi raspravi o inicijativi Srbije, ali će svoj konačan stav zauzeti tek nakon daljih kontakata s ostalim članicama EU - izjavio je Tanjugu portparol holandskog MIP-a Bart Rijs.
Da je Srbija mogla upotrebiti neka druga sredstva u borbi za očuvanje Kosmeta, ustvrdila je juče opozicija, pa Tomislav Nikolić iz kluba „Napred, Srbijo“ nije preveliki optimista. On tvrdi i da bi bilo bolje da je vlast tužila jednu od država koje su priznale Kosovo njihovom domaćem sudu.
Lider LDP-a Čedomir Jovanović tvrdi da inicijativa može biti tumačena kao diplomatska prekretnica, koja bi dovela do novog razumevanja.
- Nije Srbija izgubila Kosovo u UN, u SB, rešenje problema mora se tražiti u direktnim razgovorima sa Albancima, a preduslov je uvažavanje realnosti - kazao je.
Da je „izabrano relativno slabo sredstvo“ u borbi za integritet države, tvrdi Miloš Aligrudić iz DSS-a i napominje da je jedino adekvatno rešenje tužba protiv država koje su priznale Kosovo. Socijalista Branko Ružić je umereni optimista, dok je Momo Čolaković iz PUPS-a podržao inicijativu Srbije. Dragan Marković Palma tvrdi da će danas u UN „pobediti pravo“.
Nije stvar u tome da li je neka drzava na strani Srbije, vec da li je neka drzava na strani medjunarodnog prava. Ovo je zamena teza, svojstvena americkim politicatima.