G17plus, DS i LDP postigli dogovor

Izvor: S media, 29.Avg.2009, 17:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

G17plus, DS i LDP postigli dogovor

Član Predsedništva G17 plus Vlajko Senić potvrdio je da ta stranka sa Demokratskom strankom (DS) i Liberalno demokratskom partijom (LDP) postigla dogovor da vladin Predlog izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju bude usvojen na sednici Skupštine Srbije, u ponedeljak 31. avgusta.

"Dogovoreno je da bude prihvaćen amandman opozicije koji predvidja brisanje odredbe o privremenoj obustavi delatnosti osnivača medija kojima je račun u blokadi duže od 90 dana. Dodatnim pravnim >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << analizama utvrdjeno je da će taj problem efikasnije biti rešavan kroz primenu stečajnog zakonodavstva", kazao je Senić u pisanoj izjavi dostavljenoj Tanjugu.

Prethodno je LDP saopštila da je dobila podršku predlagača izmena i dopuna Zakona o informisanju za sve primedbe i zahteve usaglašene sa Nezavisnim udruženjem novinara Srbije (NUNS) i Misijom Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

Prema Seniću, član predloga zakona koji se odnosi na mogućnost prenosa prava vlasništva ostaje u dokumentu jer se njime ne sprečava prodaja ili prenos javnog glasila, već se novi vlasnik obavezuje da solidarno odgovara za sve obaveze proizašle iz poslovanja tog medija.

Trenutna situacija je, kaže Senić, takva da pojedini mediji izbegavaju plaćanje sudskih novčanih kazni i drugih obaveza tako što fiktivno prenose vlasništvo na nove kompanije koje osnivaju pa to pitanje mora biti rešeno.

"G17 plus izražava zadovoljstvo činjenicom da je dogovor postignut i da će izmene Zakona o informisanju biti usvojene jer danas u praksi ne postoje nikakve sankcije za pojedine medije koji sprovode karakterna ubistva, objavljuju najteže laži, pornografiju i šire govor mržnje", naveo je Senić.

On je ponovio da G17plus smatra da se ovim izmenama Zakona ne uvodi cenzura i medijski mrak već stvarna odgovornost i sprovodive sankcije za velike laži i klevete objavljene u medijima.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.