Izvor: Blic, 30.Nov.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Forin ofis: Hitno naći rešenje za Kosovo

Britansko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da "bez odlaganja" treba naći održivo rešenje za status Kosova i Metohije i ocenilo da, u slučaju nemogućnosti postizanja sporazuma, plan specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija nudi najbolje izglede za stabilno multietničko Kosovo.

Iz Forin ofisa je takođe najavljeno da će Britanija, ukoliko bude potrebno, biti spremna da pošalje rezervne snage u pokrajinu od 1.januara 2008.

"Mi se u potpunosti slažemo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sa procenom generalnog sekretara UN da je status kvo na Kosovu neodrživ. Dugoročna evropska stabilnost i bezbednost nalažu da se bez odlaganja nađe održivo rešenje za status Kosova", izjavio je portparol Forin ofisa.

U saopštenju koje je danas dostavljeno medijima, ističe se da je London intenzivno radio sa članicama Kontakt grupe, Beogradom i Prištinom na nalaženju sporazumnog rešenja, prvo tokom 14 meseci pregovora uz posredovanje izaslanika UN Ahtisarija a zatim i tokom 120 dana pregovora pod vođstvom posredničke trojke koju čine izaslanici EU, Rusije i SAD.

"U slučaju nemogućnosti nalaženja sporazumnog rešenja Belika Britanija i dalje smatra da plan Martija Ahtisarija nudi najbolje izglede za stabilno multietničko Kosovo koje bi krenulo putem EU i članstva u NATO", navedeno je u saopštenju.

Izražavajući uvrenje da je KFOR, zahvaljucjuhi obuhvatnom planiranju, u situaciji da "izađe na kraj sa nepredviđenim situacijama" upokrajini, Forin ofis takođe saopštava da će "ukoliko komandanti KFROR-a procene da je potrebno pojačanje, Velika Britanija biti spremna da ispuni svoju dužnost i prva pošalje bataljon u pokrajinu 1.januara 2008.godine".

Sarkozi: Francuska za nezavisnost u odgovarajućem trenutku

Francuski predsednik Nikola Sarkozi izjavio je danas u Nici da je njegova zemlja za nezavisnost Kosova u, kako je rekao, "odgovarajućem trenutku".

"Mi smo za nezavisnost Kosova. Želimo da se to dogodi u odgovarajućem trenutku, odnosno u trenutku u kojem se niko neće osetiti poniženim", rekao je Sarkozi na zajedničkoj konferenciji za novinare sa italijnskim premijerom Romanom Prodijem na kraju francusko-italijanskog samita u Nici.

Sarkozi je dodao da se Francuskoj čini da je bolje "dati nekoliko dodatnih sedmica radi smirivanja i postizanja tog rezultata, nego sve zaustaviti 10. decembra u 24.00".

Izveštaj međunarodnih posrednika o Kosovu biće predat 10. decembra generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu nakon čega će biti organizovana rasprava u Savetu bezbednosti UN. Predstavnici Prištine su najavili da će "veoma brzo" posle 10. decembra proglasiti nezavisnost.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.