Izvor: Blic, 23.Nov.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EU bez Rusije ne može da reši pitanje Kosova i Irana

Visoki predstavnik Evropske unije Havijer Solana založio se u Parizu za efikasniji multilateralni svetski poredak i naglasio da Evropska unija (EU) bez saradnje s Rusijom ne može potpuno da reši probleme Kosova, Irana i Bliskog istoka.

Solana je, na godišnjoj konferenciji Instituta za bezbednosne studije EU, stavio do znanja da će EU u idućim godinama morati da se izbori s tri "krupna izazova" - da pomogne da svetski multilateralni poredak postane efikasniji, da EU "u spoljnom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << svetu deluje na temelju čisto evropskih interesa" i da "uspešnije u ostatak sveta širi vrednosti koje su tako svojstvene Evropljanima".

"Svet nam to nameće više nego ikad. Zato je prvi cilj da se podrži veća efikasnost multilateralizma. Mi nemamo izbora: bez poštovanja pravila prava, to je džungla", naglasio je Solana u izlaganju objavljenom u Briselu.

"Ako na međunarodnoj pozornici oko toga postoji saglasnost, onda su ta pravila najbolje jemstvo za sve države, uključujući one najjače", istakao je visoki predstavnik EU i ukazao na to da se "jedino multilateralnim rešenjem" može naći izlaz iz krize i međunarodnog teškog problema poverenja" kad je u pitanju Iran koji ne odustaje od namere da sprovede program obogaćivanja uranijuma.

Kako je rekao, "EU zato u svetu mora širiti ono što je svojstvo njenog projekta: želja da se zajedno živi u miru i bezbednosti, uz sposobnost, ako je moguće, za tu istu želju oko nas i izvan nas".

Solana je s tim u vezi ukazao na odnose EU s Rusijom, naglasivši da je Rusija naš najvažniji sused, ali i strateški partner.

"Bez saradnje s Rusijom mi de fakto ne možemo potpuno rešiti pitanje Kosova ili sukob na Bliskom istoku. Mi, razume se, moramo delovati tako što ćemo uporedo staviti niz posebnih parametara i interesa, ali i da ujedno tačnije odredimo koji su interesi EU kao takve u odnosu na Rusiju", rekao je Solana.

On je zatražio "širenje evropskih vrednosti" u svetski poredak i rekao da "iste vrednosti pokreću napore u našim vojnim operacijama u Ituriju ili Bosni, u Ccadu ili sutra na Kosovu".

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.