Dogovora nema, ali ovo nije kraj

Izvor: B92, 03.Apr.2013, 13:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Dogovora nema, ali ovo nije kraj"

Beograd -- Poslanici parlamentarnih stranaka kažu da, iako dogovor u Briselu nije postignut, veruju da će razgovori s Prištinom biti nastavljeni i da će do iskoraka doći.

Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Veroljub Arsić izjavio je da 2. april nije bio "dan D" i istakao da se očekivalo da će proces biti težak i da neće moći tako brzo i jednostavno da se završi.

Arsić je na >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Tanjugovom okruglom stolu "Šta posle 2. aprila" naveo da su očekivanja Srbije da dobije datum početka pregovora sa EU, politički momenat koji je otežavao pregovaračku poziciju Srbije.

"Pravi i opipljivi rezultat nismo postigli, ali nijedan član vlade ne može se osećati krivim za ovaj neuspeh zato što smo maksimalno postavili našu pregovaračku poziciju", rekao je Arsić.

Prema njegovim rečima, nije postojala želja druge strane za postizanje dogovora.

Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Branko Ružić uveren je da će dijalog biti nastavljen, ocenivši da se "dobrom voljom", ne samo Beograda, već i Prištine može napraviti iskorak.

Prema njegovim rečima, to je realnost i dodao je da smatra da je važno da je pokazano nesumnjivo državno jedinstvo po pitanju Kosova i Metohije.

"Ovo je bila osma runda razgovora, ali nije bila osma sednica", rekao je Ružić na Tanjugovom okruglom stolu "Šta posle 2. aprila".

On je dodao da su neki pomaci napravljeni i da se razgovaralo o zajednici srpskih opština, što se ranije nije pojavljivalo kao tema.

"Na ovo što se desilo juče ne treba gledati ni defetistički ni fatalistički", rekao je Ružić dodajući da imamo jaku platformu i da smatra da se može napraviti iskorak.

On je podsetio na reči visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, koja je rekla da je jaz između dve strane "uzak ali dubok" i dodao da se on može popuniti dobrom voljom, ali ne samo Beograda, već i privremenih institucija u Prištini.

Ružić je naveo da je važno da u dijalogu učestvujemo, ističući i da je premijer rekao da je spreman i na direktne pregovore i nastavak dijaloga, te da se ne sme dozvoliti da se ide unazad.

Šef poslaničke grupe URS u Skupštini Srbije Vladimir ilić rekao je da nije bilo realno da se postigne dogovor Beograda i Prištine u ovom trenutku, ali da je siguran da ovo nije kraj i da će dijalog biti nastavljen u drugačijoj formi.

Prema njegovim rečima, Beograd posle osme runde dijaloga u Briselu nije blizu rešenja, ali da se kreće u tom pravcu.

"Srbija je napravila veliki iskorak u rešavanju krize, rešenje nije na vidiku, ali se krećem u tom pravcu", rekao je Ilić na okruglom stolu u Tanjugu na temu "Šta posle 2. aprila".

U ovom trenutku nama opipljivog rezultata, ali za mene je rezultat i to što se još uvek pregovara i što je pokazana spremnost za nastavak dijaloga, rekao je Ilić.

"Srbija je pokazala veliki iskorak u pravcu okončanju ove krize, rešenje još nije na vidiku, ali sam siguran da se krećemo ka tome", rekao je Ilić.

Prema njegovim rečima, Srbija je pokazala spremnost da se makar implicitno odrekne suvereniteta na delu svoje teritorije koji trenutno ne poseduje.

"Dakle, razgovara se o tome, to je veoma bolno pitanje i ja ne očekujem brze rezultate, ali sam siguran da ćemo imati neko rešenje u neko dogledno vreme".

On je dodao "da na srpskoj strani vidi jedan viši nivo pragmatizma i objektivnosti da pregovori uspeju".

Javnost Srbije treba da dobije jasan odgovor na pitanje da li su razgovora Beograda i Prištine završeni, smatra poslanik Liberalnodemokratske partije Bojan Đurić i procenjuje da, ukoliko jesu, to bi značilo "krah državne politike" i da u tom slučaju građani imaju pravo da se izjasne na izborima.

Đurić je na Tanjugovom okruglom stolu "Šta posle 2. aprila" naglasio da ipak ne treba tonuti "u potpuni fatalizam" i govoriti da je sve izgubljeno, ali da isto tako ne treba verovati da je moguće da se u narednih nekoliko dana desi čudo i da se pomoću šatl diplomatije "taj uzak a dubok klanac popuni nekakvim sadržajem".

"Ako se 14 sati razgovaralo u Briselu a nema ozbiljnog približavanja stavova, ne znam šta može da se promeni u narednih nekoliko dana - to je onda kraj jednog koncepta i onda je sasvim u redu da građani daju svoje mišljenje kakvu budućnost vide na izborima koji ne moraju biti samo parlamentarni, jer je očigledno da su u ovom procesu svoj kredibilitet i autoritet založili i drugi političari, pa između ostalih i predsednik republike", rekao je Đurić.

On je podvukao da građani treba da se opredele "da li je dobro što datuma nema ili je to katastofa".

Đurić smatra da svi oni koji veruju da će "to tek tako proći" oslanjajući se na istraživanje javnog mnenja o padu podrške procesu evrointegracija, greše, jer se građani sećaju bede kada je zemlja bila u izolaciji.

Đurić smatra da je ishodom osme runde vladajuća koalicija platila cenu jer je to teško pitanje pokušala da reši bez učešća šire javnosti, parlamenta i opozicije.

Prema njegovim rečima, u politici su jedino važni rezultati, a jedan od ciljeva aktuelne vlade je dobijanje datuma pregovora i okončavanje onih poslova u razgovorima s Prištinom koji će omogućiti sa jedne strane da se datum dobije, a s druge da kosovski Srbi budu zaštićeni.

"Kraj ove faze briselskih pregovora pokazuje da vladajuća koalicija u tom svom radu nije uspela i to mora da ima neke političke posledice", zaključuje Đurić.

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić smatra da je neuspeh jučerašnje runde dijaloga "svetlo u tunelu" u kome je Srbija "bauljala" pet godina i šansa da se država konsoliduje i počne da vodi i kosovsku i evropsku politiku na "uravnotežen način".

Samardžić je na Tanjugovom okruglom stolu "Šta posle 2. aprila" ocenio da će sada pitanje Kosova "morati da odleži" i u glavama političara i javnog mnenja, ali i u ambicijama Prištine, Brisela i Berlina.

"I to je šansa za našu državu da se konsoliduje u pogledu strategije rešavanja pitanja i da možda u neko dogledno vreme otvori novu stranicu", naglasio je Samardžić.

"Drugo što je dobro je to da nema datuma i te fikcije za kojom smo trčali kao za šargarepom rešavajući pitanje Kosova od danas do sutra. To je veliko olakšenje za Srbiju i to ne znači nikakve pogubne konsekvence za odnose Srbije i EU, jer je EU taj datum dala samo kao mamac da bi se vlada uhvatila kako se uhvatila prethodna i da bi predala Kosovo", ocenio je Samardžić.

Samardžić kaže da su sada ta dva tereta "spala sa leđa" i države i vlade i parlamenta, ali i javnosti i da sada svi u Srbiji imaju priliku da hodaju kao normalni ljudi, odnosno da se bave politikom i kosovskom i i evropskom "na jedan uravnotežen, a ne neurotičan način kako su to činile i poslednja i pretposlednja vlada".

"Nećemo morati da pitanje Kosova i Metohije imamo kao dnevnu temu i moći ćemo da se bavimo još nečim drugim, a ta stvar će morati da odleži i pored toga što su zapadni faktori forsirali brzo rešavanje tog procesa", rekao je Samardžić, koji pozivajući se ne jučerašnju izjavu visoke predstavnice Ketrin Ešton nakon maratonske runde u Briselu, smatra da se ti razgovori verovatno neće nastaviti na isti način, a možda neć nikako.

Poslanik Demokratske stranke Božidar Đelić pozvao je Vladu Srbije i predsednika da nastave dijalog s Prištinom koji je inicirala i da pokuša da dođe do kompromisa.

Đelić je ocenio da ishod poslednje runde dijaloga Beograda i Prištine u Briselu nije loš samo za Vladu Srbije, već i za čitavu Srbiju.

"DS poziva vladu i presednika Srbije da , rekao je Đelić na okruglom stolu Tanjuga na temu "Šta posle 2. aprila" .

On je rekao da ne može da komentariše jučerašnje razgovore u Briselu, jer nema nikakve informacije i naglasio da je krajnje vreme da vlada i predsednik dođu u parlament i obaveste ih o tome kakva je prava situacija.

"Ne znamo šta je bilo na stolu sa strane Srbije, ni Prištine, ni kakva je bila uloga međunarodnih posrednika", rekao je Đelić.

On je rekao da su ekonomske prilike u Srbiji loše, da su visoke stope inflacije i nezaposlenosti, da smo dodatno zaduženi za 3,5 milijardi evra i da vlast nije dovela nijednog investitora, i ocenio da aktuelna vlast nema kapaciteta da vodi Srbiju.

Državni vrh će danas raspravljati o daljim koracima povodom rešenja pitanja Kosova, nakon što u Briselu nije postignut dogovor s Prištinom.

Osma runda dijaloga Beograda i Prištine uz posredstvo EU nije donela rezultat, a kako je poručila visoka predstavnica EU Ketrin Ešton, to je bio i poslednji formalni susret tri strane.

Tokom 14-časovnih sastanaka pregovarački tim Srbije je poručivao da jučerašnji dan nije "dan D" i da će Beograd nastaviti sa razgovorima i traganjem za rešenjem, dok je kosovski premijer Hašim Tači rekao da očekuje naredne nedelje novi sastanak sa beogradskim timom.

Eštonova je nakon jučerašnjih razgovora rekla i da će dve delegacije razgovarati sa kolegama u svojim prestonicama, nakon čega će joj "u narednih nekoliko dana" izneti svoje odluke.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.