Izvor: S media, 13.Jan.2010, 13:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bogdanović vraćen sa Kosova
Kosovska policija prekinula je oko podneva posetu ministra za Kosovo i Metohiju Gorana Bogdanovića Štrpcu, i saopštila mu da ne može da se kreće na tom području bez dozvole Vlade Kosova.
Posle kraće rasprave, ministra Bogdanovića su naoružani pripadnici specijalne jedinice Kosovske policije otpratili ka severu Kosova.
Bogdanović je novinarima rekao da je reč o nepromišljenom potezu privremenih kosovskih vlasti, jer je on stanovnik Kosova i kao takav ima >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << pravo, bez obzira na svoju ministarsku funkciju, da se kreće ka Kosovom.
"Ovo je primer da na Kosovu ne postoji sloboda kretanja i da se ovdašnjim Srbima žiteljima Kosova, a time i meni, uskraćuje osnovno ljudsko pravo na slobodu kretanja", istakao je Bogdanović.
Ministar Bogdanović je dodao da ne želi da pravi incidente, ali da je ovo najbolji primer kako Srbi na Kosovu danas žive.
Rueter: Bogdanović nije ispoštovao proceduru
Portparol Specijalnog predstavnika EU na Kosovu Julia Rueter ocenila je danas da ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović tokom današnje posete Kosovu nije ispoštovao dogovorene procedure.
“Postoje dogovorena načela i procedure izmedju Beograda, EU i Prištine oko zvaničnih poseta, i u ovom slučaju ove procedure nisu ispoštovane. U ovim okolnostima postojala je zabrinutost za javni red. Naravno postoji sloboda kretanja širom Kosova za gradjane i posetioce u svom ličnom svojstvu i za zvanične posetioce koji poštuju dogovorene procedure”, navodi se u saopštenju portparola Specijalnog predstavnika EU.
KELJANI: Bogdanović nije uhapšen
Kapetan Kosovskih policijskih snaga (KPS) Baki Keljani povodom zabrane posete Štrpcu ministra za Kosovo i Metohiju Goranu Bogdanoviću, za Radio S je izjavio da je KPS blokirao ulaz ministru zato što nije podneo zahtev za ulazak na teritoriju Kosova.
- Policija Kosova je blokirala ulaz gospodina Bogdanovića na Kosovo i vratili smo ga na administrativnu granicu sa Srbijom. Ministar Bogdanović nije predao zahtev našim institucijama da uđe na teritoriju Kosova i zbog toga je vraćen na granični prelaz Merdare.
Pojedini mediji su objavili da je ministar Bogdanović uhapšen. Možete li nam reći da li je to tačno?
"Nije uhapšen, nego je vraćen na granični prelaz Merdare", rekao je Keljani.
Sanja Vajagić
Ivanović: Osudjujem postupak KPS-a
Državni sekretar u ministarstvu za Kosovo i Metohiji, Oliver Ivanović, u izjavi za Radio S osudio je postupak KPS-a.
"Ne razumem pod kakvim pod kakvim obrazloženjem i po kom osnovu je prekinuta poseta ministra Bogdanovića. On se nije oglušio o javni red i mir. On se rodio na Kosovu i Metohiji i ne bi smeo da bude zaustavljen" rekao je Ivanović.
Ivanović dodaje da je razočaran postupcima medjunarodne zajednice.
"Razočarava to što oni ne reaguju. Dozvoljavaju da se ovakve stvari dogadjaju jer je to klasičan primer samovolje, kada lokalni organi odlučuju da li će neko proći kroz teritoriju opštine ili ne", kaže Ivanović.
Dušan Mladjenović









