Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Sep.2015, 14:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bebac: Svim trudnicama besplatan epidural
Roditeljski portal Bebac ocenio je danas da je odluka uprave Ginekološko-akušerske klinike (GAK) "Narodni front" iz Beograda o poskupljenju epiduralne anestezije za trudnice na porođaju loša i apelovao na ostala porodilišta u Srbiji da to ne čine.
Bebac je poručio da prilikom donošenja odluka o poskupljenju intervencija za porodilje uprave porodilišta treba prevoshodno da se vode brigom o budućim majkama, a ne novcem.
"Porodilišta koja se utrkuju da iznivelišu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << cenu epidurala sa drugim porodilištima, umesto što podižu cene trebalo bi da se ugledaju na GAK 'Višegradska' i 'Dragiša Mišović' i obezbede trudnicama besplatan epidural", piše u saopštenju portala Bebac.
Kako se navodi u saopštenju, epiduralna anestezija se na porođaju koristi svuda u svetu, a da li će je iskoristiti treba da odluči buduća majka.
"Nehumano je da neke trudnice imaju privilegiju za bezbolan porođaj, samo zato što imaju novac.
Naročito zbog toga što su u pitanju državna porodilišta, a ne privatna", piše u saopštenju.
Bebac je apelovao na Ministarstvo zdravlja da "ide u korak s vremenom" i epiduralnu anesteziju izmesti iz vanstandardnih usluga u one podrazumevajuće, odnosno da preporuči porodilištima da epidural bude besplatan za sve.
"Državna porodilišta moraju da imaju usaglašen stav po ovom pitanju, a mi danas imamo situaciju da
je u pojedinim porodilištima ova usluga besplatna, u drugima je način za dobru zaradu, dok ih u trećima uopšte nema, odnosno ima samo za odabrane", upozorio je Bebac.
Epiduralna anestezija u GAK Narodni front koštala je 12.000 dinara, ali je ta ustanova najavila poskupljenje na 15.000 dinara.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
"Obezbediti besplatan epidural za sve porodilje"
Izvor: B92, 30.Sep.2015
Roditeljski portal "Bebac" ocenio je da je odluka uprave GAK "Narodni front" iz Beograda o poskupljenju epiduralne anestezije za trudnice na porođaju loša..."Bebac" apeluje na ostala porodilišta u Srbiji da to ne čine..."Bebac" je poručio da prilikom donošenja odluka o poskupljenju intervencija...






