Izvor: B92, 20.Mar.2004, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bamford: Stvari još nisu izmakli kontroli

Beograd -- Eksperiment uspostavljanja multietničkog društva na Kosovu, sa najnovijim nasiljem doživeo je neuspeh, ocenjuje u subotu austrijski dnevnik "Salcburger nahrihten". Bečki dnevnik "Kurir" ističe da nije dokazano da su ekscese nasilja na Kosovu organizovali ekstremni Albanci i dodaje da su bes osetili ne samo Srbi, već i pripadnici drugih manjina. Vojni analitičar BBC-ja, Dejvid Bamford, kaže za B92 da se sukob najverovatnije neće širiti. Na pitanje da li je KFOR mogao da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << spreči nasilje na Kosovu i da li razvoj događaja govori o neuspehu mirovne misije, on je rekao: "Stav britanskog Forin ofisa je da stvari još uvek nisu izmakle kontroli i da će se pojačavanjem snaga NATO nasilje zaustaviti."

Dejvid Bamford smatra da je moguće da je akcija bila spontana: "Kada je objavljena priča o smrti troje albanske dece, do nasilja je u pojedinim oblastima došlo spontano ili, u najmanju ruku, vrlo brzo. Ali, NATO je jasno stavio do znanja albanskoj strani da neće tolerisati nikakvu akciju koja je unapred bila planirana."Čule su se spekulacije da evakuacija Srba ide na ruku Albancima i da se time pomaže njihova akcija etničkog čišćenja. Bamford kaže da je reč samo o privremenoj meri: "Komandanti NATO-a su sasvim svesni da evakuacija može da bude vrlo opasna i oni stoga ne žele da se na tome završi. Ako situacija izmakne kontroli, neće biti drugog izbora nego da se dve zajednice drže odvojeno. Kratkoročno gledano, evakuacija Srba rešava problem, ali na dugi rok, NATO smatra da dve zajednice moraju da nauče da zajednički žive na Kosovu. Ukoliko bi Srbi bili permanentno evakuisani, onda bi to bilo etničko čišćenje."

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.