Izvor: S media, 30.Dec.2010, 18:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Akcioni plan za ispunjavanje preporuka EK
Vlada Srbije usvojila je Akcioni plan za ispunjavanje preporuka iz Izveštaja Evropske komisije (EK) o napretku za 2010. godinu, radi ubrzanja sticanja statusa kandidata, kojim je zadužila državne organe da sprovedu mere navedene u tom dokumentu.
Mere sadržane u Akcionom planu jesu preporuke koje se odnose na 10 indikativnih oblasti važnih za sticanje statusa kandidata, saopšteno je iz Kancelarije za evropske integracije i navedeno da će kancelarija, na osnovu priloga ministarstva, >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Vladi dostavljati redovne izveštaje o ispunjavanju Akcinog plana, i to u martu, junu i septembru 2011. godine.
Akcioni plan usvojen je na jučerašnjoj sednici, a oblasti su: saradnja sa Haškim tribunalom, regionalna saradnja, povraćaj imovine i sigurnost imovinskih prava, praćenje obaveza koje proizlaze iz liberalizacije viznog režima, nastavak borbe protiv korupcije, pitanje vlasništva poslanika nad mandatima.
Medju oblastima su i funkcionisanje regulatornih tela, sprečavanje diskriminacije i, naročito, položaj romske manjine, reforma pravosudja, ekonomske reforme (restrukturiranje, nezaposlenost, slučajevi poništavanje ugovora o privatizaciji, privatizacija državnih preduzeća, preveliko administriranje koje utiče na poslovno okruženje, politika konkurencije, infrastrukturna uska grla).
Vlada se obavezala na ispunjavanje preporuka koje se odnose na funkcionisanje izvršne vlasti. Preporuke iz domena rada dve ostale grane vlasti, zakonodavne i sudske, kao i one koje se odnose na nezavisna i regulatorna tela, date su na kraju tabele, ali samo kao sistematizovan pregled, koji bi nadležnim institucijama trebalo da olakša unapredjivanje stanja, na kome i inače, od objavljivanja Izveštaja, posvećeno rade, navedeno je u saopštenju.
Akcioni plan može se pronaći na internet stranici Vlade Srbije www.srbija.gov.rs .
(Tanjug)








