Izvor: B92, 29.Sep.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ahtisari favorit za "Nobela" za mir

Stokholm -- Bivši finski predsednik Marti Ahtisari ima najveće izglede da bude izabran za dobitnika ovogodišnje Nobelove nagrade za mir.

Dodela Nobelovih nagrada za dostignuća u različitim oblastima počinje dodelom nagrade za medicinu u ponedeljak u Stokholmu, a završava se 13. oktobra dodelom te najprestižnije nagrade za mir u Oslu. Za Nobelovu nagradu za mir ove godine podneto je ukupno 191 nominacija. Nominovano je 168 osoba i 23 organizacije.

Nagradu za mir >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dodeljuje Norveška, a Nobelov komitet do kraja odluku drži u tajnosti. Nagrada se dodelju svake godine 10. decembra na godišnjicu smrti njenog osnivača, švedskog industrijalca i filantropa Alfreda Nobela.

"Mislim da je Ahtisari pravi favorit ove godine zbog svog angažovanja u provinciji Ače, u Indoneziji", rekao je direktor Instituta za istraživanje o miru u Oslu Stejn Teneson. On je kazao da je to jedini mirovni proces koji je "zaista uspešan" i da je Ahtisari uložio svoj autoritet tokom tih pregovora kojim je predsedavao.

Norveški stručnjak je, međutim, ocenio da bi angažovanje Ahtisarija kao specijalnog izaslanika Ujedinjenih nacija, u procesu utvrđivanja statusa Kosova, moglo nepovoljno da utiče na njegov izbor za Nobelovu nagradu za mir: "Izjave Srba ne idu mu u prilog. Ni njegov stil, pošto je uvek vrlo otvoren u svojim izjavama. Ali, Nobelov komitet može da razume njegovu ličnost."

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.