17 godina za zločine u Hercegovini

Izvor: B92, 11.Apr.2011, 20:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

17 godina za zločine u Hercegovini

Sarajevo -- Sud BiH osudio Krstu Savića na 17 godina zatvora zbog progona Bošnjaka i Hrvata s područja Nevesinja, Bileće, Gacka i Kalinovika.

Drugostepena presuda je za tri godine zatvora manja od ranije izrečene kazne.

Savić, bivši načelnik Centra službi sigurnosti, proglašen je krivim za zločin protiv čovečnosti jer je planirao i naredio progon stanovništva zatvaranjem, deportovanjem, ubistvima i drugim nečovečnim delima.

Prema presudi, članovi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << udruženog zločinačkog poduhvata, osim Savića, bili su Mićo Stanišić, tadašnji ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, Radovan Grubač, komandant Hercegovačkog korpusa Vojske Republike Srpske, kao i načelnici stanica javne bezbednosti u Bileći, Nevesinju, Gacku i Kalinoviku.

Stanišiću se sudi pred Haškim tribunalom zbog zločina počinjenih u BiH.

Veće je utvrdilo da je Savić bio "karika u lancu" i da je prosleđivao naredbe od Stanišića do načelnika Centra javne bezbednosti.

Kako se navodi u presudi, Savić je aktivnosti zajedničkog cilja u Gacku, Kalinoviku i Bileći sprovodio preko policijskih načelnika, dok je u Nevesinju lično rukovodio hapšenjem i nezakonitim zatvaranjem civila.

U Nevesinju je, kako je utvrđeno, lično ispalio hice u noge Redže Trebovića, a potom nije dopuštao da on bude odnet u bolnicu. Telo Redže Trebovića nikad nije nađeno.

Savić je obavljao i funkciju ministra unutrašnjih dela Srpske autonomne oblasti Hercegovine, člana Štaba Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske Republike BiH.

Drugostepenom presudom Savić je oslobođen odgovornosti za zarobljavanje 200 civila u selu Jeleč u opštini Foča maja 1992, za paljenje više sela na području Kalinovika u julu i avgustu 1992. i za formiranje zatvora u Osnovnoj školi "Miladin Radojević" u Kalinoviku, kao i za nezakonito zatvaranje dečaka i žena u Nevesinju, koji su predati nepoznatim pripadnicima paravojnih formacija.

Na presudu Apelacionog veća ne postoji mogućnost žalbe.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.