Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Apr.2011, 15:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dobrosavljević: Što pre pokrenuti proizvodnju u Pivari
VRŠAC -
Vršačka pivara trenutno se nalazi u stečaju i proizvodnja je u potpunosti obustavljena od decembra 2010, uprkos pozitivnom poslovanju u prethodnom periodu, izjavila je danas generalni menadžer pivare Ljiljana Dobrosavljević.
Od 59 zaposlenih u Vršačkoj pivari, 45 se nalazi na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, a samo troje je našlo novo zaposlenje, kazala je menadžer Dobrosavljević na >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << konferenciji za novinare.
Prema Dobrosavljević, razlog za takvo stanje je što je "napravljen" presedan u sudskoj praksi te je doneto rešenje o obustavi proizvodnje iako je "Vršačka pivara" i u stečajnim uslovima - od 29. marta do 31. decembra 2010. pozitivno poslovala.
"U devet meseci stečaja pokazali smo da možemo da radimo", istakla je Dobrosavljević, dodajući da je pivara redovno izmirivala fiskalne obaveze prema državi i isplaćivala naknade i doprinose za radnike.
Dobrosavljević je kazala da je Privredni sud u Pančevu u decembru 2010. doneo zaključak na osnovu koga je proglašeno unovčavanje stečajne mase, odnosno bankrot i naloženo prekidanje svakog daljeg poslovanja.
"Uvidom u dokumentaciju u ostalim stečajnim slučajevima čije je nam je kopije dostavio sud na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, utvrđeno je da od 34 rešenja, odnosno zaključaka gde je isto proglašeno bankrotstvo, samo u našem postoji nalog za obustavu proizvodnje", navela je Dobrosavljević.
Obustavu proizvodnje u "Vršačkoj pivari" tražio je samo jedan poverilac - društveno preduzeće za komunalne usluge "2. oktobar", koje ima svega 0,18 odsto ukupnih potraživanja, istakla je Dobrosavljević. Generalni menadžer je ukazala i da su ostali poverioci, odnosno Odbor poverilac, jednoglasni da preduzeće nastavi da funkcioniše.
Dobrosavljević je precizirala i da ukupan dug Pivare iznosi oko 400 miliona dinara, dok je njena procenjena vrednost oko pet miliona evra.
Vršačka pivara, najstarija pivara u Srbiji, trenutno je u većinskom državnom vlasništvu - 92,19 odsto, a po novom Zakonu o stečaju stečajni upravnik je Agencija za privatizaciju, napomenula je Dobrosavljević.
Agencija za privatizaciju je "u ovoj situaciji nalazi na strani pivare" i zajedno sa zaposlenima pokušava da izdejstvuje dalji nastavak njenog poslovanja", naglasila je Dobrosavljević.
U maju ove godine će, inače, biti ponovo objavljen tender za prodaju kapitala te firme.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



















